Depresyon, Kadınlarda Daha Fazla

Depresyon, Kadınlarda Daha Fazla

Her 5 kadından birinin ve her 10 erkekten birinde depresyon atağı görüldüğünü söyledi. Depresyonun duygu, düşünce ve davranışları etkiliyor.

Her 5 kadından birinin ve her 10 erkekten birinde depresyon atağı görüldüğünü söyledi. Depresyonun duygu, düşünce ve davranışları etkiliyor. Sevdiğimiz birinden ayrılınca ya da sevdiğimiz birini kaybedince, başarılı olamadığımızda ya da istediğimiz bir durum gerçekleşmediğinde canımız sıkılır, ağlar veya üzülürüz. Üzüntü ve can sıkıntısı normal yaşamın bir parçasıdır. Ancak bu üzüntülü durumun uzaması ve nedensiz ortaya çıkması önemli bir ruh sağlığı sorunudur ve depresyon olarak tanımlanır.

Depresyonun tedavi edilmediği takdirde aylar, yıllar bazen de ömür boyu sürebilir . En sık rastlanan ruhsal rahatsızlıktır ve ilaç kullanmayı gerektirir. Gerek yaygınlığı gerekse neden olduğu işgücü kaybı bakımından önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Her 5 kadından birinin ve her 10 erkekten birinin yaşamı boyunca en az bir depresyon atağı yaşadığı bilinmektedir. Depresyonu olan insanların büyük bir çoğunluğu ki özellikle belirtileri hafif düzeyde ise yaşadıkları ruh halinin bir hastalık olduğunu fark etmezler ve tedavi için başvurma gereği duymazlar. Oysa ilk depresyon atağının iyi bir şekilde tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. Depresyon tekrarlayan bir hastalıktır ve her atak bir sonrakinin ortaya çıkışını kolaylaştırır. Depresyon tedavi edilebilen ve belki de tüm ruhsal bozukluklar içerisinde tedaviye en iyi yanıt veren hastalıktır.

Kendini üzüntülü, değersiz, umutsuz, çaresiz, hissetme, içinde boşluk duygusu olması, karar verme güçlüğü, konsantrasyon zorluğu, bellek bozukluğu, daha önce zevk alınan iş ve aktivitelerden zevk alamama, cinsel isteksizlik dahil, işte, okulda, aile ve arkadaşlar arasında sorunların ortaya çıkması, diğer insanlardan uzaklaşma ve yalnız kalma isteği, enerji azlığı, yorgunluk hissi ve çabuk sinirlenme, uyku bozukluğu yani uykuya dalamama, uykuyu sürdürme güçlüğü, sabah erken uyanma veya fazla uyuma şeklinde olabilir. Yeme bozukluğu yani iştahta azalma veya artma, nedeni belli olmayan baş, boyun, sırt ağrısı gibi vücudun değişik yellerinde sürekli ağrılar hissetme, son zamanlarda fazla alkol almaya başlama veya yatıştırıcı ilaçlan kullanma ihtiyacı hissetme, kendine zarar verme, intihar planlan yapma, intihar girişiminde bulunma veya kendi cenaze merasimini düşünme gibi belirtilerden bazıları aynı anda kişilerde bulunuyorsa depresyon geçiriyor olabilirler.

Depresyon tanısı almak için bu belirtilerin hepsinin birden sizde olması gerekmez. Bu belirti ve şikâyetlerin bir bölümünün sosyal ve mesleki işlevselliğinizi ve gündelik yaşamınızı etkileyecek şiddette olması yeterlidir. Bu şikâyetlerin birkaçı aynı anda sizde bulunuyorsa doktora başvurmanız gerekir. Depresyonda da hastalığın şiddeti diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Depresyon ciddi bir hastalıktır. Kendi haline bırakıldığında zaman içinde düzelebileceği gibi genelde uzun süre devam eder veya ağırlaşır. Ağır depresyonda kişi iş güç yapamaz hale gelebilir ve bu durumda intihar riski yüksektir

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...