İntiharlar Artıyor! İşte Nedenleri

İntiharlar Artıyor! İşte Nedenleri

Tüm dünyada intiharlar artıyor. Orta yaşlı kadın ve erkeklerin intihar oranlarında artış görüldü. Neden mi? İşte cevabı.

ABD'de intihar oranları 1986-1999 yılları arasında düşmüş olsa da, 1999-2005 yılları arasında 40-64 yaşındaki beyaz kadınların intihar oranında yıllık %3.9'luk bir artış görüldü. Amerikalılar arasında intihar oranları hâlâ ürkütücü düzeylerde seyrediyor.

American Journal of Preventive Medicine da yer alan yeni bir çalışmaya göre, beyaz erkek ve kadınlarda intihar oranları %2 den %3'e çıkarken, Kızılderili ve Asyalılarda sabit kaldı, siyahlarda ise geriledi. Afrika kökenli Amerikalıların intihar oranlarında yıllık %1'in üzerinde bir düşüş gözlendi. 1999 dan önce, orta yaşlı beyaz erkeklerin intihar etme olasılığı en düşüktü. 1999-2005 yılları arasında, orta yaşlı beyaz erkeklerdeki intihar oranı 1999'da 7,916'dan 2005'de 10,535'e varan, %33'lük bir artış gösterdi.

Çalışmayı yürüten, Baltimore, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health den Susan Baker ve arkadaşları bu artışın sebebinin bilinmediğini açıkladılar. Çalışmada beyaz, orta yaşlı erkekler yüksek intihar riski altında görülüyor. Bu fenomen genellikle bir ekonomik kriz sırasında ortaya çıkıyor. İşsizlik oranlarındaki artış ve konut alım gücündeki azalma gibi, iki faktör verimlilik çağındaki erkeklerde tırmanışa geçen intihar oranlarında etkili olabiliyor.

İntihar çok boyutlu ve kompleks bir sorun olduğu için, tek bir kaynağa izafe edilmesi güç. Rapor orta yaşlı kişilere yönelik daha etkin korunma yöntemlerine dikkat çekiyor. Araştırmacılar intihar trendinin sebeplerini belirlemek amacıyla daha fazla çalışma yapılması konusunda çağrıda bulunuyorlar.

Başka çalışmalarda gençler arasında gerçek intihar oranının yüz binde 4.49 ölüm olduğunu görüldü. Bu oran tahmini intihar oranından (yüz binde 3.8 ölüm) anlamlı olarak daha yüksekti. 2004 de, intihar gençler arasında taşıt kazaları ve adam öldürmeden sonra önde gelen üçüncü ölüm sebebiydi. İntihar oranlarında %18'lik bir artış gözlenen 2004 dışında, ABD'deki ergenlerin intihar oranları on yıldır düşüşe geçmiş durumda.

2004'deki artış uzmanlar tarafından anormal olarak değerlendiriliyor. Büyük ölçüde bu duruma ilaçların "Kara kutu uyarısı" içermesini gerekli kılan hükümet uyarısının sebep olduğu düşünülüyor. Antidepresanlara yönelik kara kutu (black box) uyarısında ilaçların gençlerde intihar fikirlerini arttırabileceği vurgulanmıştı. Araştırmacılar bu uyarının hastaları ilaçlardan men etmiş olabileceğini tahmin ediyorlar.

2005'de, 10-64 Yaşındaki Kişilerde İntihar Önde Gelen Dördüncü Ölüm Sebebiydi

İnternet sosyal ağları, antidepresan ilaç, alkol ve madde kullanımı, kişiler arası ya da ailevi problemler veya mental hastalık öyküsü, Irak ve Afganistan dan geri dönen asker oranındaki artış, tanı almamış veya tedavi edilmemiş depresyon oranlarındaki artış gibi faktörler, orta yaşlı erkeklerde intihar girişimi veya intihar riskindeki artıştan sorumlu olabilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...