Stresle Mücadelede 15 Kural

Stresle Mücadelede 15 Kural

Vücudun birtakım olumsuz olaylara karşı fiziksel ve psikolojik tepkilerine stres denir. Sizler için stresi azaltıcı önerileri derledik.

Gerek evde yerine getirmek zorunda olduğunuz sorumluluklar yüzünden, gerekse işteki karmaşa yüzünden eve geldiğinizde kendinizi gerilmiş, kopmak üzere olan bir ip gibi mi hissediyorsunuz? Hayatınızı kontrol etmek kendi elinizde.

Günde En Az Bir Öğün Dengeli Beslenin

Zinde bir sağlık ve strese karşı dayanıklılık için beslenme çok önemli. Düzenli bir beslenme planı tahıllar, meyve ve sebzeler, günlük süt, yoğurt, yumurta gibi protein bakımından zengin yiyecekleri içermeli, şeker, yağ ve tuz bakımındansa fakir olmalıdır.

Ayrıca stresle başa çıkmada etkili olan B ve C vitaminlerinden yeterli derecede aldığınızdan emin olun.(B vitamini bütün tahıllar, yumurta fındık ve kırmızı etlerde, C vitamini ise turfanda meyve, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Geceleri En Az Yedi, Sekiz Saat Uyuyun

Kronik uykusuzluk bitkinliğe yol açar ki bu da üretkenliğinizi ve stresle başa çıkabilme yeteneğinizi azaltır. Haftada a en az 4 gün yedi sekiz saat uykuya ihtiyacımız var. En iyi şekilde dinlenmek için yapmanız gereken şey her gün aynı saatte yatağa girerek, aynı saatte uyanmak. Alkol, nikotin, kafeinden ve uyumadan önce yatağa girmekten kaçının.

Doktorunuzun Tavsiyelerine Uyun

Eğer hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı veya sırt ağrılarınız varsa doktorunuzun sözlerinden dışarıya çıkmayın. Ayrıca düzenli olarak checkup yaptırın.

Haftada En Az Üç Kez Spor Yapın

Aksatmadan, çok ağır olmamak üzere düzenli olarak yapılan egzersizler kalbi kuvvetlendirir, dolaşımı hızlandırır, kolesterol seviyesini indirir, bunun yanında stres atmanıza da yardımcı olur. Haftada en az üç kez yapacağınız egzersizlerle örneğin yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek gibi, hem kafanızı tüm sorunlardan arındırın, hem de forma girin. Ancak fazla yorulmaktan kaçının.

Aldığınız Kafein Miktarını Sınırlayın

Fazla miktarda kafein sağlığınıza zarar vererek strese yatkınlığınızı artırır. Sizi sabırsız, sinirli yapar, yemek ve uyku düzeninizi bozar. Ayrıca yediğiniz yiyeceklerde bulunan B ve C vitaminlerinin işlevliğini azaltır. Kafeinin aniden bırakılması ise baş ağrısı, huzursuzluk, depresyon ve endişeye neden olabilir. Bu nedenle fazlaca çay, kahve içiyorsanız her gün birer bardak azaltmak kaydıyla asgari düzeye indirin.

Sigarayı Bırakın

Çoğu sigara tiryakileri nikotinin rahatlatıcı olduğunu söyler. Hâlbuki sanılanın tam tersi bu zehir, vücut sistemine bağımlılık yaratan bir stres daha ekler. Eğer sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyaç duyuyorsanız sigarayı bırakmak isteyen bir arkadaşınızla bu işi deneyebilirsiniz veya bir psikoloğa başvurabilirsiniz.

Haftada Dört Bardaktan Fazla Alkollü İçecek İçmeyin

Bazı insanlar stres dolu bir günün akşamında fazlaca içerek rahatlayacaklarını düşünürler. Ama gerçekte alkol vücudun kimyasal dengesini bozarak kan dolaşımını aniden hızlandırır ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Fazla alkol stresinizi azaltmak yerine arttırır. Bunun yerine yürüyüşe çıkabilir, arkadaşlarınızla birlikte olabilir veya hafif bir müzik dinleyebilirsiniz.

Kilonuzu Kontrol Edin

İnsanın kendi fiziksel görünümüyle barışık olması stresle başa çıkabilmesinde en yardımcı faktörlerden biri. Kendinizi beğenmeniz demek aynı zamanda kendinizi güçlü hissetmeniz demektir. Ancak zayıflarken dikkat edin sinirleriniz de zayıflatmasın. Hızlı kilo verdiren rejim listeleri aynı zamanda sinirlerinizi de zayıflatmak için birebirdir. Bunun yerine yağı, şekeri azaltın, lifli ve taze yiyecekleri yemeğe özen gösterin. Sadece acıktığınızda, sıkıldığınızda, üzüldüğünüzde, stresli olduğunuz zamanlarda yemek yemekten de vazgeçin.

Sevdiklerinizi Bulduğunuz Her Fırsatta Öpün, Sarılın

Araştırmalar düzenli olarak ilgi gören ve başkalarına şefkat gösteren insanların daha uzun yaşadığını ve daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Stresli geçen bir günün ardından sevdiğiniz insanla en az on beş dakika baş başa kalın.

Akrabalarınızla İlişkilerinizi Devam Ettirin

Güç durumlarla karşı karşıya kaldığınızda, aileniz en yakın ve en büyük manevi desteği sağlar. Eğer yakın oturduğunuz ama samimi olmadığınız akrabalarınız varsa, daha sık görüşmeye çalışın. Ara sıra uğrayıp hatırlarını sorun, akşam yemeğine davet edin. Eğer yakınınızda değillerse telefon açın, özel günlerde kartlar atın. Unutmayın ki insanların her zaman birbirlerinin öneri ve desteklerine ihtiyaçları vardır.

Finansal Geleceğinizi Planlayın

Para stresle başa çıkmada önemli bir kaynaktır. Paranız olduğu müddetçe kendinizi güvende hissedersiniz, yarınla ilgili endişeleriniz en aza inmiş olur. Bu nedenle eşinizle bir araya gelerek aile bütçenizi planlayın ve bu bütçeden arttırabileceğiniz para miktarını belirleyin.

Dini Bağlarınızı Kuvvetlendirin

Dini inançlar, kendinizi yalnız ve çaresiz hissettiğinizde, size destek verebilecek güçlü bir kaynaktır. Güven duygusu, kendini huzurlu hissetmek, hayata bir anlam ve amaç vermek yaşadığınız stresi azaltmaya yardım eder.

Sosyal Aktivitelere Katılın

Sosyal kulüpler, organize bir şekilde insanlarla bir araya gelerek aynı ilgi ve amaçları paylaşmayı sağlar. Burada edindiğiniz arkadaşlar sizinle pek çok konuda iş birliği yapabilir ve destekte bulunabilir. Hayır, kurumları, parti kolları, spor kulüplerine üye olmayı deneyin.

Güvenebildiğiniz Yakın Arkadaşlar Edinin

Kendinize yakın hissettiğiniz, sırlarınızı paylaştığınız, yakın bir arkadaş özel hayatınızın önemli bir parçasıdır. İngiltere de yapılan araştırmalar oldukça yoğun stres altında olan ve hiç bir yakın arkadaşı olmayan kadınların, yakın arkadaşı olanlara nazaran daha fazla stres yaşadığını ortaya koymuş. Atalarımız boşuna ev alma komşu al dememişler. İyi bir arkadaş kötü günlerinizde de yanınızda olarak derdinizi paylaşır.

Olumsuz Duygularınızı Kafanızdan Atın

Öfke, endişe ve depresyon duyguları strese girmek için birebirdir. Bu tür duygulardan sıyrılmaya çalışmak strese karşı direncinizi arttırır. Duygularınızı olumlu yönde ifade edin, iyimser olmaya çalışın. Sabırlı ve temkinli olun, olayların olumsuz sonuçlarına karşı kendinizi önceden hazırlayın.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...