Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız…

Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız…

Saç dökülmesi erkek kadın demeden her bireyde tedirginlik oluşturan bir sorun. Saçlarımıza bakım yapmak bizlerin motive olmasını da ciddi olarak etkiliyor.

Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Bu sebepler yok edilmeden saç dökülmesine karşı sadece kozmetik/bakım alanında çözüm aramak yetersizdir. Bu yolda bulunan çözümler şüphesiz ki uzun süreli olmayacaktır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

  • Psikolojik Sebepler:  Aşırı stres, kaygı bozukluğu, keder, yetersizlik hissi gibi pek çok neden saçların dökülmesine neden olur. Bunu en başta bir terapist ile yola koyularak çözebilirsiniz. Bunun yanında sinir sisteminizi onaracak melisa, kantaron gibi bitkilerden destek almanız faydalı olacaktır.
  • Kansızlık: Kansızlık daha çok demir eksikliğinden kaynaklandığı bilinmekle beraber (yaygın olanın demir eksikliği olması nedeni ile) B12 ve/veya folikasit eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Kansızlık saç dökülmesini büyük oranda tetikler. Kansızlık için harnup özü veya pekmezi, siyah üzüm çekirdeği, propolis, arı sütü ve polen, ısırgan tohumu, çörek otu, kuşburnu gibi doğal kaynaklardan faydalanabilirsiniz.
  • Çinko Eksikliği: Çinko eksikliği bağışıklığı düşürdüğü gibi saç ve tırnak sağlığını da doğrudan etkiler. Çinko eksikliği durumunda doğal kaynaklardan elde edilmiş çinko takviyelerini kullanabileceğiniz gibi bol yeşillik tüketerek de çinko alımına destek olabilirsiniz.
  • E Vitamini Eksikliği: E vitamini cilt ve saç sağlığı için olmazsa olmaz vitaminlerdendir. E vitamini bol miktarda badem, ceviz gibi kuru yemişlerde bulunur. Bu gıdaların tüketilmesinin yanında doğal kaynaklı e vitamini ampülleri ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Yine badem yağı, fındık yağı, buğday yağı ve susam yağı da E vitamini içeren bitki yağlarıdır. Bu yağlarla saçlarınıza haftada 2 defa masaj yapabilirsiniz.
  • Keratin Eksikliği: Havuç, ıspanak, ısırgan, brokoli gibi bitkilerde keratin bulunur. Bununla beraber keratin eksikliğini gidermek adına et tüketimi, kemik suyu tüketimi ve yumurta tüketimi de çok önemlidir. Aynı zamanda doğal kaynaklardan elde edilmiş keratin takviyelerini veya keratin içeren doğal içerikli bakım ürünlerini kullanmak da fayda sağlar.
  • Hormonel Bozukluklar: Erkeklerde de kadınlarda da sıklıkla görülen sebeplerden biridir.  Erkeklerde prostat ciddi olarak etkiler ve önden arkaya doğru dökülmeler genellikle bu sebeptendir.  Bayanlarda ise regl düzensizliği, polikistikover, diğer yumurtalık kistleri saç dökülmesine neden olur. Erkekler için saw palmetto olarak bilinen cüce palmiye ektresi, kadınlar için ise civanperçemi, hayıt tohumu, maydanoz kürü, soğan kürü, aslanpençesi önemli bitkilerdir.

Sonuç olarak saç dökülmesinin asıl sebebi  bulunup tedavi edilmelidir. Doğru teşhis sonrasında tedavi ile birlikte saç tipine uygun olan, dökülme karşıtı doğal içerikli şampuanlar, sabunlar, bakım yağları tercih edilerek düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...