Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Bakım önerisine geçmeden önce önceki yazıda belirttiğimiz sirkeli tarifi uygulamamız gerektiğini unutmuyoruz...

Saç bakımı ile ilgili bir yazı dizinine başlamıştık. İlk yazımızda saç sorunlarının kaynaklarına değinip ikinci yazımızda kuru saçlar için bakım önerilerinde bulunmuştuk. Şimdi önerilere devam ediyoruz.

Yağlı Saçlar

Yağlı saç tipi genellikle erkeklerde görülmekle beraber kadınlarda da görülen bir saç tipidir. Yağlı saçlar diğer saçlara oranla daha sağlam/kuvvetlidir. Ancak görüntü itibari ile rahatsız edici olabilir.

Saçların yağlı olmasının nedeni saç derisindeki yağlanmadır. Özellikle düz saçlarda daha fazla görülür. Yağlı saç derileri kepeklenmeye, egzamaya ve mantar oluşumuna meyillidir.

Yağlı saçlara sahip kadınların en büyük derdi ise sık sık saç yıkamaktır. Bakım önerisine geçmeden önce önceki yazıda belirttiğimiz sirkeli tarifi uygulamamız gerektiğini unutmuyoruz.

Yağlı saçlarda çözüm için cilt alt dokusundaki yağ dengesini sağlamak gerekir. Lavanta yağı, biberiye yağı (saç uzamasına da yardımcı bileşenler taşır), ısırgan tohumu yağı, gül yağı, çam terebentin yağı gibi doğal yağlardan faydalanmak gerekir.

Yağlı Saçlar İçin Bakım Yağı:

  • 50ml susam yağı
  • 50 ml buğday yağı
  • 10 ml biberiye yağı
  • 10ml ısırgan tohumu yağı
  • 10ml gül yağı
  • 1 tatlı kaşığı çam terebentin yağı
  • 1 tatlı kaşığı portakal yağı

Uygulanışı:

Tüm yağları uygun bir şişeye koyup iyice karıştırıyoruz. Haftada 2 defa temiz ve nemli saç diplerine masaj yaparak uyguluyoruz.

Ekstra Öneriler

Saçlarınızı sirkeli suyun yanında aromatik sularla da durulayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken yıkama suyunuza 1 çay bardağı lavanta suyu veya ısırgan suyu veya biberiye suyu ekleyerek durulayabilirsiniz. Saçlarınızın yağ dengesini sağlamada ve görüntüsünün düzelmesinde yardımcı olacak, saç diplerinizdeki gözenekleri arındıracaktır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...