Çalar Çalmaz Açmamalı

Çalar Çalmaz Açmamalı

Çukurova Üniversitesi'nde yapılan deneyler, cep telefonunu çalar çalmaz açmanın kullanıcının maruz kaldığı manyetik yükü arttırdığını belgeledi.

Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere bir yenisi daha eklendi. Çukurova Üniversitesi'nde yapılan elektromanyetik dalgalarla ilgili deneyler, cep telefonunu çalar çalmaz açmanın kullanıcının maruz kaldığı manyetik yükü arttırdığını belgeledi.

Çukurova Üniversitesi bilim insanlarının, cep telefonu, kablosuz internet ağı, dizüstü ve tablet bilgisayarlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymak için yaptığı bilimsel çalışma sonuçlandı. ÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan başkanlığında yürütülen çalışma, manyetik dalgaların başta kanser olmak üzere birçok kalıtsal hastalığa davetiye çıkardığı gerçeğini ortaya koydu. 
Anne karnındaki bebeğin sıvısından alınan hücre örnekleri üzerinde çalışan uzmanlar, yeni oluşan kromozomlarda hasar tespit etti. Bu olumsuz durum başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. ÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan deney sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Prof. Dr. Demirhan Manyetik alan, kan kanserine neden oluyor. 10 yıldan fazla cep telefonu kullanmak veya manyetik alana maruz kalmak kanseri tetikliyor, arttırıyor ve uyarıyor dedi.

Telefon Alırken Dikkat

Kromozomlarda ortaya çıkan bozulmaların gen yoluyla nesilden nesile geçebildiğini hatırlatan Prof. Dr. Osman Demirhan, cep telefonu seçerken soğurma değeri anlamına gelen sar değerlerine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatarak, Telefonlarımızı alırken sar değerlerine bakmamız gerekiyor. O telefonun soğurma değeri, yani kaynaktan uydudan aldığı veya baz istasyonundan çektiği gücün değeridir. O güç çok önemli. Bu güce bakarak telefonlarımızı almamız lazım. İfadesini kullandı

Anne Karnındaki Bebeğin Etrafındaki Sıvı Üzerinde Deney Yaptılar

Günlük yaşantımızı manyetik alanlar içerisinde geçirdiğimize vurgu yapan Prof. Dr. Demirhan, deneylerini insan üzerinde manyetik alan vererek yapma olasılıkları olmadığı için anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvı içerisindeki hücreleri kültür ortamında manyetik alana maruz tutarak değerlendirme yaptıklarını açıkladı. Prof. Dr. Demirhan yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı: Anne karnındaki bebeğin etrafında sıvı içerisindeki hücrelerin önce normal kültürünü aldık. Daha sonra ise bu hücreleri kültür ortamında 900 megahertzlik ve 1.800 megahertzlik olmak üzere iki grupta çalışmamızı gerçekleştirdik. Her grubu da kendi içerisinde 3 -6 ve 12 saat olmak üzere 3'er gruplara ayırdık. Manyetik alana maruz bıraktığımız kültürleri 12 gün boyunca kontrolünü yaptık. Ve çalışmamızın sonucunda, yeni oluşan kromozomlarda bozulmalar tespit ettik.

Cep Telefonlarınızı İlk Çaldığında Açmayın

Manyetik alanların özellikle telefonlarda daha yaygın ve sürekli maruz kalma olasılığının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Demirhan, ilk aramada telefonda çok yüklü manyetik alan olduğuna dikkati çekerek, telefonun ilk çaldığında açılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...