Doktorunuz ve Siz

Doktorunuz ve Siz

Sağlık bakımınızla ilgili olarak mümkün olan en iyi kararları verebilmek için doktorunuzla ilişkiniz, birlikte çalıştığınız bir ortaklık şeklinde olmalıdır.

Sağlık bakımınızla ilgili olarak mümkün olan en iyi kararları verebilmek için doktorunuzla ilişkiniz, birlikte çalıştığınız bir ortaklık şeklinde olmalıdır.

Sağlığınızla ilgili her tür kaygınızı ve gereksiniminizi doktorunuza açık ve dürüst biçimde iletebilmeniz çok önemlidir. Doktorunuz da sağlık konusundaki bilgileri size açık ve anlaşılabilir olarak iletmelidir.

Bir çalışma, bazı hekimlerle hastaları arasındaki iletişimin, hastaların tam olarak bilgilenmelerini ve sağlık bakımlarıyla ilgili kararlara katılabilmelerini sağlayacak şekilde düzeltilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Doktor Muayenehane Ziyareti İçin Hazırlık 

 • Her doktor ziyaretinde, zamanınızı en iyi şekilde kullanmaya çalışın. Ziyaretten önce yapabileceklerinizle ilgili bazı öneriler:
 • Ziyaret sırasında doktorunuza sormak istediklerinizi yazın ya da tartışmaya hazırlanması için yazılı bir listeyi doktorunuza verin.
 • Fark ettiğiniz belirtileri ya da sağlıkla ilgili kaygılarınızı yazın. Mümkün olduğu kadar ayrıntılı açıklama yapmaya çalışın; belirtileri, ne zaman başladıklarını, bunları nasıl algıladığınızı, belirtiler başladıktan sonra yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikleri, ortaya çıkmalarına ya da geçmelerine yol açan etmenleri açıklayın.
 • Reçeteyle ya da reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, alternatif tedaviler ve kullandığınız diğer besin ekleri de dahil olmak üzere kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeye hazırlıklı olun.
 • Yaşam tarzınızı aktarırken tamamen dürüst olun; beslenme tarzı, alkol ya da başka madde kullanımı, sigara içme öyküsü, cinsel öykü ve uygulanan diğer tedaviler konusunda açıklama yapın.
 • Eğer varsa, tedavi seçeneğini etkileyebilecek kültürel ya da dini inançlarınızı doktorunuza bildirin.
 • Doktorunuzun önerilerini anladığınızdan emin olun.

Doktorunuzdan Ne Beklemelisiniz

Doktorunuz,

 • Durumunuz ve yapılması gereken testler ya da işlem konusunda kolayca anlayabildiğiniz biçimde bilgi vermelidir.
 • Sorularınızı tam olarak yanıtlamalıdır,
 • Tedavi ve verdiği ilaçların kullanımına ilişkin ayrıntılı talimat vermelidir.
 • Tıptaki son gelişmeleri bilmeli ve bunlarla ilgili sorularınızı yanıtlayabilmelidir.
 • Sağlık bakımınızla ilgili karar verme sürecine katılmanızı teşvik etmelidir.

Doktor Görüşmeleri Gizlilik Esası

Doktorunuzla yaptığınız bütün konuşmalar gizli kalmalıdır. Siz izin vermedikçe, doktor sağlığınızla ilgili başka kimseye bilgi veremez. Bu nedenle, duyarlı tıbbi konularda tamamen açık olmaktan çekinmeyin. Açıklamalarınız anlayışla karşılanacak ve olası çözümler önerilecektir. Doktorunuzla açık konuşmaktan rahatsız oluyorsanız, başka bir doktora gitmeniz uygun olabilir.

Doktor ve Uzmanlar

Uzmanlar, vücuttaki belirli sistemler, özgül yaş grupları ya da bazı bozuklukların tanı ve tedavisi için geliştirilmiş karmaşık bilimsel teknikler üzerinde odaklaşan doktorlardır. Durumunuz onun alanının dışında ise, doktorunuz sizi bir uzmana sevk edebilir. Tıbbi bir tanı, tedavi planı ya da önerilen elektif cerrahi girişim konusunda başka bir görüş almak için siz de bir uzmana başvurabilirsiniz.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.