Gazze’ye Gönüllü Hekim Arıyoruz!

Gazze’ye Gönüllü Hekim Arıyoruz!

En temel gıda ve tıbbi malzemelerin bulunamadığı Gazze’de, saldırılarda ağır yaralananlar tedavi için çoğunlukla ülke dışına gönderiliyor;

İsrail’in ambargosu altındaki Gazze, adeta bir açık hava hapishanesi konumunda. En temel gıda ve tıbbi malzemelerin bulunamadığı Gazze’de, saldırılarda ağır yaralananlar tedavi için çoğunlukla ülke dışına gönderiliyor; bürokratik süreçler nedeniyle tüm yaralılar da bu imkandan yararlanamıyorlar. Maddi imkânı olmayan hastalar ise hiçbir şekilde tedavi edilemiyor.

Acil müdahale gerektiren ve nakil imkânı olmayan hastalara verilen sağlık hizmetleri yetersiz kalıyor, kritik durumdaki hastalara gereken cerrahi müdahale uzman doktor yetersizliğinden gerçekleştirilemiyor. İleri cerrahi tedavinin yapılamadığı Gazze’de saldırılarda yaralanan pek çok kişi hayatına engelli olarak devam etmek zorunda kalıyor.

2008’de ve en son Kasım 2012’de Gazze’ye yapılan saldırılar sonucunda binlerce insan yaralandı. Yeryüzü Doktorları 2012 saldırısının hemen sonrasında Gazze’ye gönüllü bir hekim grubu gönderdi, tedavi ve acil müdahale bekleyen yaralılara yönelik muayene ve ameliyatlar gerçekleştirdi. Ayrıca gönüllü ekip Gazze’deki sağlık altyapısını inceleyerek bir acil tıbbi ihtiyaç analizi de yaptı.

Yeryüzü Doktorları Gazze’deki acil ihtiyaçlar doğrultusunda 2013 Ocak ayında bölgede sağlık hizmeti verecek uzman ve/veya akademisyenlerden oluşan bir gönüllü hekim grubu gönderiyor.

“Orada ve Her yerde” sloganıyla iç çatışma, savaş, doğal afet, açlık ve kuraklıkla sarsılan tüm coğrafyaların yaralarını sarmayı hedefleyen Yeryüzü Doktorları, Gazze için de gönüllü hekim çağrısı başlattı.

Gazze’deki sağlık hizmetlerine gönüllü olarak katılmak isteyen hekimlerimiz, [email protected] adresi veya (0212) 586 12 12 telefonundan Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Tarık Dabboor’a ulaşabilirler.

Gazze’de Acil İhtiyaç Duyulan Uzmanlık Alanları;

  • Ortopedi ve travmatoloji
  • Plastik ve rekonstrüktif cerrahi

Ücret ve Fiziki Şartlar;

  • Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan doktorlara görevlendirme izni sağlanacaktır.

Ayrıca,

  • Bölgeye ulaşım (Gidiş-Dönüş Uçak bileti, vize dâhil)
  • Kalacak yer ve yemek masrafları Yeryüzü Doktorları tarafından karşılanacaktır

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...