Yattığınız Yer Temiz Mi?

Yattığınız Yer Temiz Mi?

Akarların, mikroorganizmaların, vücut sıvılarının bulunduğu nevresim takımlarınızı ne sıklıkla değiştirip yıkıyorsunuz?

Çamaşır Uzmanı Mary Marlowe Leverette, vücut sıvılarımızın çarşaflara sızdığını ve bizi rahatsız edebileceğini söyleyerek, tavsiyelerde bulundu. Temiz çarşaflarda uyumanın keyfi hiçbir şeye değiştirilemez. Ancak çoğumuz yorgunluktan, zaman bulamamaktan ya da farklı nedenlerden çarşafları sık sık değiştirmeye fırsat bulamaz. Çamaşır Uzmanı Mary Marlowe Leverette, vücudumuz ile yatak çarşafları arasındaki yakına temasa bağlı olarak her gece vücut sıvılarımızın çarşaflara sızdığını ve eğer çarşaflar yıkanmazsa vücut sıvılarının yatakta biriktiğini söyledi.  

Leverette, "Bunlara bağlı olarak temiz olmayan bir yatakta uyumak sağlığa zarar verir" dedi.  Mary Marlowe Leverette, "Uyku esnasında terlemeye devam ederiz ve vücut yağları ve vücut kiri çarşafa sızar. Çarşafta ter, tükürük, idrar, genital sıvılar ve dışkı bulunabilir.  Çarşaflar eğer düzenli olarak yıkanmazsa ve yatan kişinin vücudunda yaralar varsa bu kişi enfeksiyon kapabilir. 

Yatağınızda toz akarları, mikroskobik böcekler, yemek döküntüleri, ölü deriler astım ve alerjiye neden olabilir. Tüm bunlara bağlı olarak Çamaşır Uzmanı Mary Marlowe Leverette, sağlıklı bir uyku için çarşafların haftada bir değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Leverette, "İdeal olarak, yatak çarşafları her hafta kumaş için önerilen en sıcak su ile yıkanmalıdır. Eğer hava çok sıcaksa ve uyuyan kişi çok terliyorsa ya da uyuyanlar hasta ise çarşaflar daha sık yıkanmalıdır" tavsiyesinde bulundu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...