Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlarınız çok mu kuru? Cansız mı? Çabuk mu kırılıyor. Çözümü bu yazıda.

Saç kişiden kişiye değişen bir yapıya sahiptir. Saç tiplerini belirleyen faktörleri daha önce belirtmiştim. Tekrarlamak gerekirse; genetik faktörler başta olmak üzere iklim koşulları, kullanılan kozmetik ürünler, vitamin-mineral eksiklikleri fazlalıkları, hastalıklar veya kullanılan ilaçlar…

Saç sorunları içerisinde yer alan saç dökülmelerini ve yağlı saç bakımını ele almış ve bakım önerilerinde bulunmuştum. Bu yazıda ise kuru saçları anlatacağım.

Saç kuruluğu görüntü olarak en az yağlı saçlar kadar rahatsız etmekle birlikte kaşıntıya da sebep olabilir. Kaşıntı ile gelen döküntülere de. Saç köklerinin nemli olmaması, yağ bezlerinin düzgün çalışmaması ve stres ile beraber çabuk kırılan, dipleri kaşınan ve hatta sebaroid dermotite dönüşebilen, kabaran, cansız saçlar kuru saçlardır. Kuru saçlara sahip olan kişiler elektriklenmeden bolca şikayet ederler.

Saç kuruluğunu gidermek için nem ve yağ dengesini sağlamak gerekiyor. Öncelikle her banyoda, son durulama suyunu daha önceki yazılarda bahsettiğim sirkeli uygulama ile yapıyoruz.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakım Yağı

50ml susam yağı

50 ml keten yağı

20ml buğday yağı

10 ml biberiye yağı

10ml menekşe yağı

10 ml limon yağı

10 ml argan yağı

2 ampül E vitamini

Uygulanışı: Haftada 2 ay boyunca haftada 3 defa temiz ve hafif nemli olan saç diplerine bu karışım uygulanarak masaj yapılır. Saç yüzeyine de uygulanır. En az 40dk bekletilip bir defa doğal içerikli bir sabun ile veya şampuan ile yıkanır.

Saç Maskesi

Yarım çay bardağı zeytin yağı

1 tatlı  kaşığı bal

1 yumurta sarısı

Yeteri kadar kil

Kıvam cıvık çamur kıvamında da sert çamur kıvamında da olmayacak. Orta cıvıklıkta bir çamur gibi olmalı.

Uygulanışı: Haftada bir defa temiz saç yüzeyine ve diplerine uygulanıp 20 dk. bekletilip bir defa yıkanacak.

Bu uygulamaları yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra saçlarınızın parladığını, canlandığını, çok çabuk kırılmadığını ve saç diplerinizin eskisi gibi kaşınmadığını fark edeceksiniz. Saçlarınızın sağlığı ve sağlığınız için stresiniz kontrol etmeyi, vitamin veya mineral ihtiyacınız varsa gidermeyi unutmayın.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.