Duman Altı Olmanın Zararları

Duman Altı Olmanın Zararları

Sürekli sigara dumanı solumak sigara tüketen bireylerin karşılaştığı sağlık sorunları kadar ciddi sorunlara sebep olmaktadır.

Duman altı olanlarda, astım ve solunum yolu hastalıkları riski yüksek. Lancet tıp dergisinde yer alan ve duman altı olanlarla ilgili yapılan araştırmada, bu kişilerde astım ve solunum yolu hastalıkları riskinin yüksek olduğu bildirildi.

Sigara içmeyen ancak duman altı olanlarla ilgili yapılan araştırmalar, bu kişilerde astım ve solunum yolu hastalıkları riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu. Lancet tıp dergisinde yer alan araştırmada, sigara içmeyenlerin, içenlerin dumanına maruz kalmaları durumunun, birçok ülkede ve özellikle iş yerlerinde yaygın olduğu belirtildi.

Araştırmada, iş yerinde duman altı olanlar ile astım arasında bağlantı kurulduğu belirtilerek, başta iş yerlerinde olmak üzere toplum içinde sigara içmeyenlerin dumana maruz bırakılmamalarının, solunum yolu sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çekildi. ABD, 16 Avrupa ülkesi, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 8 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçları, duman altı olanların oranının, İspanya’da yüzde 53 ile en yüksek ve İsveç’te yüzde 3 ile en düşük olduğunu gösterdi. Ağzına sigara sürmemiş yetişkinler üzerinde yapılan araştırmanın temel bulgusunu, duman altı olmanın her yerde yaygın olduğu oluşturdu.

Araştırmaya göre sigara içmenin yaygın olduğu İtalya, İspanya ve diğer güney ve orta Avrupa ülkelerinde duman altı olanların sayısı daha yüksek çıkarken, İskandinav ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de bu oran daha azalıyor.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...