Epiglottit  (Nefes Borusu Kapakçığı İltihabı)

Epiglottit (Nefes Borusu Kapakçığı İltihabı)

Gırtlağın üst kısmında oluşan enfeksiyonlara Epiglotit denir. Epiglot yemek yeme ve yutma gibi durumlarda solunum yolunu kapatan kapakçıktır.

 Epiglot normal düzeyde çalışmazsa sürekli akciğer enfeksiyonlarıyla karşılaşılabilir.

Epiglotit nefes borusunun üstündeki ufak kıkırdağın iltihabıdır. En sık 2-5 yaş arasındaki çocuklarda görülür ama yetişkinlerde de rastlanır. Erkeklerde kadınlardan, beyaz ırkta diğerlerinden daha sıktır. Epiglotit bakteri enfeksiyonudur. Hodgkin hastalığı, lösemi ve bağışıklığı yok edici hastalıklar epiglottitisli ortam yaratırlar.

Epiglottit Belirtileri:

  • Boğaz ağrısı
  • Ateş
  • Yutma zorluğu
  • Kısık-boğuk ses
  • Nefes alma güçlüğü (acil)

Epiglottit Teşhisi:

Epiglotit belirtileri farenjit ve bademcik iltihabı belirtilerine benzer. Çocuğunuzda boğaz ağrısı görülür ve yutma çok güçleşir. Ateşlenirler ve sesleri kısılır. 1-2 günden uzun sürerse doktora başvurun. Doktor boğazını muayene edip, kültür testi yaptırmak için örnek alacaktır. Bakteri bulunursa, doktor antibiyotik tedavisine başlar. Belki boğaz röntgeni de ister. iltihap hızlı bir şekilde başlayıp 1-2 saatte akut hale gelir. Küçük dil şişince nefes borusunu tıkayıp nefes almayı güçleştirebilir. Kişi boynunu ileri uzatıp öne eğilerek daha iyi nefes almaya çalışır. Böyle bir durumda derhal ambülans çağırın ve hastaneye ulaşın.

Epiglottit Tedavisi:

Genelde antibiyotik tedavisiyle bakteri yok edilebilir. Çok güç nefes alma hallerinde nefes borusundan içeri tüp sokularak nefes almaya yardımcı olunur (tracheostomi).

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...