Nefes Darlığı Hastalık Habercisi

Nefes Darlığı Hastalık Habercisi

Nefes darlığı mutlaka dikkate alınması gereken bir durum çünkü bu sorun astımdan zatürreye, birçok hastalığın habercisi olabiliyor.

Eğer Nefesim daralıyor, Eskisi gibi rahat nefes alamıyorum diyorsanız, bunu hiçbir zaman olağan bir durum olarak görmeyip, mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Nefes darlığının kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorun olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran, "Çünkü nefes darlığı ciddi hastalıklara işaret edebiliyor. Akciğer hastalıklarının yanı sıra diğer sistemlerin bazı hastalıklarında da ilk bulgu olabiliyor. Bu nedenle nefes darlığı nedenlerinin ayrıntılı olarak araştırılması gerekiyor" diyor.

Hangi Tip Nefes Darlığı, Hangi Hastalıkların Belirtisi Oluyor?

 • Soğuk havada nefes almakta güçlük çekme: Astıma işaret edebiliyor.
 • Eforla artan nefes darlığı: KOAH, fibrozis, romatolojik hastalıklar, anemi, tiroit hormon bozuklukları veya kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisi olabiliyor.
 • Nefesin yetmediği hissi: Hiçbir sebep bulunamazsa psikojenik dispne denilen, kişinin iç sıkıntılarından kaynaklanabiliyor.
 • Geceleri artan nefes darlığı: Nefes darlığı özellikle yatınca artıyorsa, kalp yetmezliği ve astıma işaret edebiliyor.
 • Oturulduğunda bile nefes almakta güçlük çekme: Kişinin oturduğu yerde bile nefes darlığı hissetmesi; astım, KOAH, akut bronşit, zatüre, akciğerde kitle, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, damar tıkanıklığı ve fibrozis gibi birçok akciğer hastalığına ait olabiliyor. Aynı zamanda anemi, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, reflü ve uykuda solunum apnesi gibi vücudun hemen tüm sistemlerini ilgilendiren hastalıklarda da ortaya çıkabiliyor.
 • İstirahat halindeyken oluşan nefes darlığı: Astım, pulmoner emboli, zatürree, akciğer kanserleri, akciğer zarında sıvı toplanması ve aneminin belirtisi olabiliyor.

Nefes Darlığında Erken Tanı Hastalığın İlerlemesini Önlüyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran, nefes darlığında erken tanının altta yatan hastalığın ilerlemeden durdurulmasında anahtar bir rol üstlendiğini belirterek, bunun için nasıl bir yol izlendiğini şöyle anlatıyor: Hastadan öncelikle dikkatli bir hikaye alınması ve fizik muayene yapılması gerekiyor. Sonrasında uygulanan akciğer grafileri, solunum fonksiyon testleri, egzersiz testleri, arter kanında oksijen ve karbondioksit ölçümleri, nefes darlığının nedenleri açısından çok önemli bilgiler veriyor. Bu testlerle nefes darlığının nedeninin akciğerde olup olmadığı anlaşılıyor ve gerekirse daha ayrıntılı testlere geçiliyor.

Nefes Darlığında Tedavi Şekli Altta Yatan Hastalığa Göre dDeğişiyor?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran, nefes darlığı tedavisinin altta yatan hastalığın tedavisi ile mümkün olduğunu belirterek, Buna ek olarak hastalara oksijen veya basınçlı hava verilmesi gibi yöntemlere başvurulabiliyor diyor.

Rahat Bir Soluk İçin

 • Sigara dumanı ve kirli havadan kaçının
 • Düzenli olarak spor yapın.
 • Deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde yaşamayın.
 • Burundan nefes alın.
 • İdeal kilonuzu koruyun.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...