Çay Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Çay Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Çay bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Her gün beş fincan siyah çay içenlerin vücudu hastalıklara hazırlıklı hale geliyor.

Çay bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Her gün beş fincan siyah çay içenlerin vücudu hastalıklara hazırlıklı hale geliyor.

ABD'li araştırmacılar; çayın içindeki bazı bakterilerde, tümör hücrelerinde, parazit ve mantarlarda bulunan kimyasallar olduğunu belirledi. Çay içildiğinde bu kimyasallarla karşılaşan vücut, savunma sistemini geliştiriyor. İleride bir hastalığın parçası olarak aynı kimyasallarla karşılaştığında da direnç gösteriyor.

Uzmanlar alkilamin antijen adlı kimyasalların bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara karşı direnişin ilk ayağını oluşturan gama-delta T hücreleri ndeki etkisini inceledi. İnsan gamma-delta T hücreleri, önce antijenlere maruz bırakıldı, daha sonra da aynı kimyasalı taşıyan bakteriyle temas ettirildi. Hücrelerin bakteriye karşı 10 kat daha güçlü direndiği görüldü. Daha önceden bu antijenlere maruz bırakılmayan hücrelerinse enfeksiyona belirgin bir tepki vermediği görüldü. Sonuçları inceleyen Brigham and Womens Hastanesi, Harvard Tıp Okulu ve New Hampshire Üniversitesi uzmanları, aynı işlemi gönüllüler üzerinde denedi.

Deneklerin yarısı dört hafta boyunca her gün beş fincan siyah çay, diğer yarısı aynı miktarda kahve içti. İki hafta sonunda çay içenlerin bedeninin hastalıklarla savaşan kimyasalları daha fazla ürettiği, kahve içenlerdeyse bir değişiklik olmadığı görüldü. Araştırma Britanya Bilim Akademisinin yayın organında yayımlandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...