Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu, yiyecek veya içecek olarak kansızlığa karşı kullanılıyor. Aşırı üşütmelerde solunum yollarını açıyor. Kan şekerini düşürüyor.

Isırgan otu, yiyecek veya içecek olarak kansızlığa karşı kullanılıyor. Aşırı üşütmelerde solunum yollarını açıyor. Kan şekerini düşürüyor. Taze yaprakları 14 gün süreyle yenilirse zayıflatıyor. Cilt bakımı ve deri temizliğinde kullanılıyor. Köklerin kaynatılarak içilmesi, saç dökülmesini, saçın kepeklenmesini ve yağlanmasını önlüyor. 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Özer, doğada sıkça bulunan yabani otların sağlıklı yaşam açısından önemli olduğunu ve bu otlardan insanların gerektiği şekilde yararlanabileceğini belirtti. 

Özellikle bu mevsimde kolaylıkla bulunabilen ısırgan otunun insan sağlığı açısından çok değerli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Zeki Özer, bu bitkinin A, B ve C grubu vitaminleri ve provitamince zengin olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özer, ısırgan otunun yararlarını şu şekilde sıraladı: 

“Isırgan otu, içerdiği klorofil, vitaminler ve demir nedeniyle, yiyecek veya içecek olarak kansızlığa karşı kullanılır. Aşırı üşütmelerde solunum yollarını açar. Bitki, aynı zamanda kan şekerini de düşürür. Taze yaprakları 14 gün süreyle yenilirse zayıflatır. Cilt bakımı ve deri temizliğinde kullanılır. Köklerin kaynatılarak içilmesi, saç dökülmesini, saçın kepeklenmesini ve yağlanmasını önler.”

Bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine bir su bardağı kaynar su konulduktan sonra karıştırılarak çay olarak içilebileceğini belirten Özer, bunun, bütün yorgunlukların gidereceğini bildirdi. Özer, ısırgan otunun yarı yarıya ıspanakla karıştırılarak pişirilmesi halinde de, çocuklarda mide-bağırsak gazları nedeniyle oluşan ağrıların dindirileceğini anlattı. Özer, ısırgan otundan börek, dolma, salata, püre, çorba, pilav ve pide yapılabileceğini de söyledi. 

Prof. Dr. Zeki Özer, ısırgan otunun saç sağlığında kullanılmasını da şöyle tarif etti: 

“4-5 avuç dolusu taze veya kurumuş ısırgan otu, 5 litre soğuk suya konulur. Yavaş ateşte kaynama noktasına kadar ısıtılır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenen oluşum süzüldükten sonra saç yıkanır. Veya bir avuç dolusu ısırgan kökü, akşamdan soğuk suya bırakılır. Sabahleyin kaynayıncaya kadar ısıtılır. 10 dakika demlenmeye bırakılır, daha sonra süzülerek saç yıkanır.”

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...