Yememek Zayıflatmaz

Yememek Zayıflatmaz

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç zayıflamak için doğru beslenmeyi öğrenmeye ihtiyacımız var diyerek açıklamalarda bulundu.

"Sağlıklı zayıflamak! Bu sözü ne kadar çok duyar olduk. Aslında sağlıklı beslenmeyi bir öğrenebilsek bu cümleyi kurmaktan da vazgeçmiş olacağız." açıklamasında bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç beslenme kültürü ve bitkiler üzerine açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte en çok konuşulan konu bu yıl da “zayıflamak”. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem  Dinç zayıflamak için doğru beslenmeyi öğrenmeye ihtiyacımız var diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“İnsanlar diyet/rejim adını her ne koyuyorlarsa, bu uygulamaları yapıp zayıflayacaklarını ve ardından normal beslenmelerine dönerek kilo almayacaklarını zannediyorlar. Ya da zayıflayıp kilo almayı bir alışkanlık haline getiriyorlar. Oysa her insanın kendine özgü bir beslenme kültürü vardır. Bu kültürü toplum elbette etkiler. Ancak her insanın metabolizma işleyişi ve damak tadı birbirinden farklı olmakla birlikte, kendisine neyin yarayıp neyin yaramadığını en iyi bilen kişi yine kendisidir.

İnsanlar vücutlarına kulak vermeliler. Neye ihtiyacımız varsa bedenimiz bize seslenir. O sese kulak vermemiz gerekiyor. Sesimizin boğazımızdan geldiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tüm bedenimize bir bütün olarak kulak vermeliyiz. Adını diyet koyduğumuz şey sağlıklı beslenmenin ta kendisidir. Sağlıklı zayıflamak için kutuplarda sihirli bir besin aramaya gerek yok”

Senem Dinç sağlıklı beslenmenin yanında yararlanılabilecek bazı bitkileri de sıraladı: “Zayıflamaya karar verdiğiniz an sofranızdan fazlalıkları kaldırmak zorundasınız. Sanmayın ki sağlıklı beslenmek tadı tuzu olmayan şeyler anlamına geliyor. Lezzetli besinlerle sağlıklı beslenmek gayet mümkün. Diyelim ki beslenme alışkanlığımızı da düzene koymaya başladık. Ödem atabilmek, metabolizmayı dengeleyebilmek veya çalıştırmak adına çeşitli bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin yulaf, buğday ruşeym, kinoa, chia gibi besinler yoğun lifli ve mineralli yapılarıyla sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda tokluk hissi verir. Her sabah bir bardak kefir içmeniz yine hem yağ yakmanıza, hem tokluk hissi yaşamanıza, hem sindiriminizin düzene girmesine hem de bağışıklığınızın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Gün içerisinde yemeklerden önce içeceğiniz mate çayı da metabolizmanızın hızlanmasında etkili olacaktır. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...