Babalık Tayini (DNA Testi)

Babalık Tayini (DNA Testi)

Babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgeleri karşılaştırılarak yapılan bu test sonucunda babanın gerçek olup olmadığını tespit etmek başvurulmaktadır.

Babalık tayini, yalnız Türkiye’nin meselesi değil. Dünyada babalık tayini ile ilgili bir hareketlenme var. İngiliz Kadın Doğum Uzmanı Dr. E. Philip’in verdiği rakamlara göre: İngiltere’nin güney doğusunda bir kasabadaki 300 kadın arasında yapılan kan testi sonucunda çocukların yüzde 30'unun taramada kan örnekleri alınan babalara ait olmadığı tespit edilmiş.

Ülkemizde de babalık tayini için DNA testi isteyenlerin sayısında önemli bir artış var. Bu amaçla hizmet veren Identigene firmasının Türkiye irtibat bürosu yıllardır faaliyet gösteriyor. 

Merkezi Houston, Texas’ta (ABD) bulunan Identigene Inc. Şirketi DNA yolu ile babalık ve diğer kimlik tayini testlerini iki yıldır Türkiye de sunmakta. Identiplex teknolojisi ile 4 iş gününde tamamlanan bu testler anneden örnek alınır ise USD 900, anneden alınmaz ise USD 1000’e mal olmakta. Kimlik bildirme zorunluluğu bulunmayan bu testlerde kesinlik oranı %99,9’un üzerinde. Baba ölmüş ise baba adayının yakın akrabalarından alınan örneklerle DNA testi yapılıyor. Test kişiye özel bir rapor niteliği taşıyor ve hukuki olarak kanıt / belge niteliği taşımıyor. Raporların ABD deki noterden tasdikli olarak Türkiye İrtibat Bürosu tarafından iletildiği bu ve diğer kimlik ve akrabalık testleri hakkında Identigene Inc. İstanbul İrtibat Bürosundan daha fazla bilgi alınabilir.

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü tarafından da DNA testi yapılıyor. Adli Tıp Enstitüsü nün DNA analizi yapan bir laboratuvarı var. Adli Hemogenetik Merkezinde annelik-babalık ve akrabalık belirlenmesine ve kan, kemik, kıl, sperm, idrar vb. ile kimlik tespiti yapılıyor. Mahkeme ve özel başvurulara bilirkişi olarak hizmet veriliyor. Kanların mahkeme kanalı ile gelen posta kitleri dışında, kesinlikle enstitüsü içinde alınması gerekiyor. Mahkeme kanalında da ancak huzurda kan alınıyor. 

Babalık davalarında son birkaç yıldır kit uygulaması yapılıyor. Kitlerin fiyatları dolara endeksli. Kitin içindeki her malzeme ithal ediliyor. Üç kişilik bir aile için bu analizin fiyatı yaklaşık olarak 1200 dolar. Bu fiyata yalnızca tahlil değil hukuki danışmanlıktan psikolojik danışmanlığa kadar her şey dahil. Raporun çıkmasına kadar işlemler bir ay sürüyor.

DNA Testi Nasıl Yapılıyor? 

Her insandaki DNA’nın yarısı anneden diğer yarısı ise babadan geliyor. Buna iki insanın arasında akrabalık bağını anlamak için DNA kümesi arasındaki boşluklara bakılıyor. Testler ya yüzde 0 çıkıyor ya da yüzde 99,9'un üstünde çıkıyor. Arada bir başka rakamın çıkması söz konusu değil. Yani çocuk ya A kişinin babasıdır, ya değildir. Örneğin yüzde 80 babasıdır gibi bir rakam çıkmıyor. 

Ağzın içindeki deriden bir pamuklu çubuğu sürterek alınan örnekler, DNA tipini kan örneği kadar detaylı ve hassas olarak veriyor. 

Test sonuçları noterden tasdikli bir raporla kişilere bildiriliyor.  Test sonuçları yalnızca test yaptıran kişiye veriliyor. Sonuçlar telefonla açıklanmıyor. İstendiğinde kimlik açıklanmayabiliyor. Anne karnındaki bebeğin testi için ceninden aminosentez yoluyla örnek alınabiliyor.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...