Unutkanlığı Azaltan Besinler!

Unutkanlığı Azaltan Besinler!

Zorlaşan hayat şartları, aşırı stres, yoğun iş temposu yaşam kalitemizi düşürüyor ve her şeyi daha fazla unutur hale geliyoruz.

Hafızamızı güçlendirmek için bize yardımcı olacak Omega-3 içeriği yüksek gıdalar, orman meyveleri, B12 vitamini içeren gıdalar en büyük desteğimizdir.

Hafızayı Güçlü Tutan, Unutkanlığı Azaltan Besinler Nelerdir?

Balık: Omega-3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığı açısından oldukça önem taşıyor.  Yapılan araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya konmuş. Unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlü kılmak için mutlaka haftada 2- 3 gün balık yemeniz şart. Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega-3 takviyesi almanızda fayda var. Yalnız yine de balığın kendisinden alınan omega-3 faydalarının takviyeden daha fazla olduğu yine aynı çalışmalarda ortaya konmuştur. Omega-3 içeriği yüksek balıklar; somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumrudur.

Ceviz-Fındık: Omega-3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biri. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek veya bir avuç içi fındık yemek yaşlılık dönemine yapacağınız bir yatırım olacaktır. Yine E vitamini içeriği ile de güçlü antioksidan yapıları sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunurlar.

Kırmızı Et: Vitamin B12 hafıza üzerine olan etkisi nedeniyle, alzhemier ilişkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır.. Daha çok hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan vitamin B12'nin en iyi kaynakları; Et, balık, tavuk, karaciğer, böbrek, süt, yoğurt, peynir ve yumurtadır. Genelde eksikliği görülmez ama ailesel olarak veya mide rahatsızlığı olanlarda eksikliği oluşabilmektedir. İyi bir B12 kaynağı olarak kırmızı et haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Bitter Çikolata ve Çay: Polifenol olan bitter çikolata ve çay da beyni genç tutan besinlerden. Ancak çayı şekersiz içmek ve bitter çikolatada aşırı  tüketim miktarına dikkat etmek yüksek kalori alımı ile kilo alma riskinin önüne geçer.

Yaban Mersini: İçerdiği polifenol sayesinde beynin yaşlanmasını engellemeye destek oluyor. Günlük 2 kaşık tüketilebilir. Her gün 5–6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek. En önemlisi sağlıklı beslenmek ve sosyal hayattan kopmamaktır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...