Uykusuzluk Kadınları Daha Çok Etkiliyor

Uykusuzluk Kadınları Daha Çok Etkiliyor

İngiliz bilim adamlarının yürüttüğü çalışma, yeterince uyumayan kadınların, erkeklere oranla daha fazla kalp sorunu yaşadıklarını ortaya koydu.

İngiliz bilim adamlarının yürüttüğü çalışma, yeterince uyumayan kadınların, erkeklere oranla daha fazla kalp sorunu yaşadıklarını ortaya koydu.

Kalp Hastalığı Riski

Warwick Üniversitesi ile Londra Koleji'nden uzmanların hazırladıkları, Amerikan Uyku Dergisi'nde yayımlanan araştırmaya göre, önerilen 8 saatlik daha az uyuyan kadınlar, kendileri gibi az uyuyan erkeklere oranla kalp hastalıklarına daha fazla maruz kalıyor. 

Günde 8 saat uyuyan kadınlarda, uyumayan kadınlara oranla, koroner kalp hastalıklarıyla bağlantısı olduğu belirtilen Interleukin-6 (IL-6) seviyesi düşük seyrediyor. 

Kardiyovasküler hastalıkların gelişinin habercilerinden kabul edilen C-Reaktif Protein (CRP) seviyesi, beş saat ve daha az uyuduklarını belirten kadınlarda, gözle görülür seviyede yükseliyor. 

Dolaşım Sistemlerindeki Bulgular

Araştırmanın baş yazarı Doç. Dr. Michelle Miller, uyku yetmezliği çekenler üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda, az uyuyan bireylerin dolaşım sistemlerinde kardiyovasküler risk oluşturacak bazı bulgulara ulaştıklarını kaydetti. 

Beş saatten az uyuyan bireylerin, ''kardiyovasküler hastalıklardan ölme risklerini artırdıklarını'' belirten Miller, elde edilen bulguların, uyku saati 8'e ulaşanlarda tehlikeli seviyenin altına indiği bilgisini verdi. 

Çalışmalarının, kadın ve erkeklerde dolaşım sistemine ilişkin bulgular ile uyku süreçleri arasındaki bağlantıyı inceleyen ilk kapsamlı çalışma olması bakımından önem teşkil ettiğini ifade eden Miller, araştırmanın 35-55 yaş arasında 4 bin 600 kadın ve erkek üzerinde yürütüldüğünü belirtti. 

Kadınları Daha Çok Etkiliyor

Miller, araştırmada, az uykunun iki cinsiyete de zarar vermekle birlikte, kadınları daha fazla etkilediği sonucuna vardıklarını bildirdi. 

IL-6 ve CRP seviyelerinin, kadın deneklerde, erkeklere oranla ''daha sinyal verici düzeyde'' seyrettiğini ifade eden Miller, bu alanda yeni araştırmalara ihtiyaç olduğunu kaydetti. 

Yetersiz uyku kadar, aşırı uyumanın da insan sağlığı için risk oluşturacağına dikkati çeken Miller, günde 8 saat uykuyu tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...