Uykuya Yenik Düşmeyin

Uykuya Yenik Düşmeyin

Ramazan ayı bu yıl da sıcak ve uzun yaz günlerine denk geliyor. Bu durum ramazanda doğru beslenmenin önemi daha da artırıyor.

Ramazan ayı bu yıl da sıcak ve uzun yaz günlerine denk geliyor. Bu durum ramazanda doğru beslenmenin önemi daha da artırıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Cemal Aytaç Ak, iftarla sahur arasında dört öğün beslenmek gerektiğine dikkat çekiyor ve mutlaka sahura kalkılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Ramazan ayında mide sorunlarından etkilenmemek ve daha rahat oruç tutmak isteyenler için beslenme büyük önem taşıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Cemal Aytaç Ak, pek çok insanın gece sahura kalkmadan oruç tutmayı yeğlediğine ancak bu durumun vücut için sakıncalı olduğuna dikkat çekiyor: "Ramazanda zaten uzun olan açlık süresi, gece sahura kalkılmazsa daha da uzar ve halsizlik, tansiyon düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hipoglisemi (şeker düşmesi) gibi bir takım sağlık sorunları görülebilir. Bu nedenle sahura kalkılmalı ve besin seçimi konusunda dikkatli davranılmalı" diyor.

Sıvı Alımına Dikkat Edin

Sahurda çok yağlı, tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gerektiğini aktaran Diyetisyen Ak, “Sıcak havalarda, oruç esnasında aşırı sıvı kaybına bağlı olarak görülebilecek sağlık problemlerini önlemek için sıvı alınması gereklidir. Bu nedenle sahurda su, komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları, açık çay gibi içecekler ağırlıklı olarak tüketilmeli” diye bilgi veriyor.

Sahur sofrasında olması gerekenler: Yumurta, süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiller, zeytin, peynir, esmer ekmek, çiğ sebzeler, süt veya yoğurt, meyve veya taze sıkılmış meyve suları, reçel, komposto, kurubaklagil çorbaları, etli veya etsiz sebze yemeği, esmer ekmek.

İftarda Nasıl Beslenmeli?

Gün boyu oruç tutulduktan sonra iftar sofralarında da dikkatli olmak gerekiyor. Dyt. Cemal Aytaç Ak, iftar yemeğinin yavaş yavaş ve küçük porsiyonlar halinde yenmesi gerektiğini belirterek şunları anlatıyor: “Metabolizmayı çalıştırmak ve birden yemek yemenin boş midede yol açabileceği sağlık sorunlarını engellemek için, saatler süren açlık sonrasında mideye yüklenmemek gerekir. Oruç açıldıktan sonra kan şekerini bir anda yükseltmeyecek, sıvı içeren hafif bir öğün tercih edilmeli ve 20-30 dakika dinlenilmelidir. Örnek olarak 1 bardak suyla oruç açıldıktan sonra 1 kase çorba ve birkaç dilim tam tahıllı ekmek tüketildikten sonra 20-30 dakika dinlenerek ana yemeklere geçilmelidir.”

İftar sofrasında yenilebilecek ana yemekler: Izgara veya fırında yağı alınmış et veya derisiz tavuk, hindi, balık, bunun yanında sebze yemeği, ekmek grubundan bulgur pilavı veya bakliyatlar, mutlaka salata. Günde en az 2-3 su bardağı yoğurt, ayran veya süt. Ana yemekten 1-2 saat sonra meyve.

Ramazan ayında şişmanlamak istemeyenler tatlılardan kaçınması gerektiğini aktaran Diyetisyen Ak, “Tatlı tüketilecekse az olmak şartıyla güllaç, sütlaç gibi sütlü tatlılar tercih edilmelidir” diyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...