Vitaminin Fazlası Zararlı

Vitaminin Fazlası Zararlı

Vitamin vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Fakat her şeyde olduğu gibi vitaminleri de fazla kullanmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kendimizi biraz halsiz hissettiğimiz, yetersiz beslenip, çokça enerji sarf ettiğimiz günlerde, hepimizin eli ecza dolabındaki vitamin haplarına uzanır. Peki ya bu küçük, renkli hapların bilinçsizce kullanıldığında birçok hastalığa yakalanma riskini arttırdığını tahmin edebilir miydiniz?

ABD'de vitaminlere harcanan paranın son altı yılda 3 milyardan 6.5 milyar dolara çıkması üzerine, Time dergisinin sağlık yazarı Jane Brody, ihtiyacımız olan günlük vitamin miktarları hakkında bir araştırma yaptı. Brody’nin araştırmasına göre, ABD de vitamin tüketicilerinin çoğu, günlük ihtiyaçlarının 50 ila 100 kat üzerinde vitamin tüketiyor. Bir günlük vitamin ihtiyacını içeren "One - a - day" vitaminlerinin, yüzyılın sorunu yetersiz ve dengesiz beslenme sorununa çözüm olabildiğini belirten Brody, ancak çabucak enerji kazanmak için adeta "doping" niyetine alınan yüksek dozda vitaminlerin kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığına dikkat çekti. Brody’nin görüşlerinden yararlandığı Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı profesörlerinden Dr. Meir Stampfer, vitaminlerin bilinçsiz tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Stampfer, besinlerin birbirleriyle etkileşimlerine dikkati çekerek, aynı etkileşimlerin vitamin ve mineraller için de geçerli olduğunu söyledi. Buna örnek olarak, çok sık kullanılan, hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidan C vitaminini gösteren Stampfer, bu mucize vitaminin demirle birleşmesi durumunda hücrelere zarar veren bir pro - oksidan görevi gördüğünü açıkladı.

1980’lerde, yapılan araştırmalarda, çeşitli meyvelerde, havuçta, ıspanakta ve lifli sebzelerde bulunan beta - karotenin, kanser riskini azalttığı tespit edilmiş, bu da beta - karoten içeren bir dolu hapın piyasaya sürülmesine neden olmuştu. Oysa 80’lerin sonlarına doğru, beta - karoten içeren haplar kullanan sigara tiryakilerinin kanserden korunma oranlarını hesaplamayı amaçlayan çalışmalar başlatan bilim adamlarının buldukları, hiç de bekledikleri gibi değildi. Beta - karoten tableti kullanan tiryakilerin kansere yakalanma riski, kullanmayanlara oranla kat be kat yüksek çıktı. Tüm bu araştırmalardan çıkan sonuçlar,

"Peki artık vitamin kullanmayacak mıyız?" 

Time yazarına göre böyle bir korkuya kapılmaya gerek yok. Vitaminlere her zaman ihtiyacımız olduğunu belirten Brody, "Önemli olan, komşumuzun, arkadaşlarımızın tavsiyeleri değil, uzman bir diyetisyenin görüşleri doğrultusunda vitamin almak" diyor.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...