1. Anasayfa
  2. Hastalık Belirtileri, Kanser, Ağrı, Nörolojik Sorunlar, Psikolojik Sağlık, Uyku Sorunları, Yorgunluk, Sağlık ve Güzellik, Sağlıklı Yaşam, Çalışma Ortamı ve Sağlık, Hastalıklar, Obezite
  3. PSİKOLOJİK HASTA MISINIZ?

PSİKOLOJİK HASTA MISINIZ?

Bu yazı 11 Mayıs 2016, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 1187 defa okundu

PSİKOLOJİK HASTA MISINIZ?

Pek çok bedensel hastalık ortaya çıkarken veya mevcut hastalıklar form değiştirirken, psikolojik sorunlar da aynı ölçüde artıyor. Uzmanlar psikolojik sorunların hastalıkların tetikleyicisi olduğunu söylüyor.

   Baş ağrısından, omuz ve bel ağrılarına, obeziteden, hormonel bozukluklara, saç dökülmesinden kansere kadar pek çok hastalığın asıl sebebinin bilinçaltımızda saklı olduğunu iddia eden uzmanlar bu hastalıkların çözümünü de terapilere bağlıyor. Uzmanlara göre insanın bedensel hastalıklardan kurtulmak için bunun sebebini bilinçaltında bulması ve bu sorunu iyileştirmesi gerekiyor.  Mesela adet düzensizliği vb. bir hastalıkla karşı karşıya kalan bir kadının aslında cinsellik ile ilgili farkında olduğu ya da olmadığı bazı sorunlarının olduğu, sürekli omuz ağrısı çeken insanların fazla sorumluluk yüklendiği, akne veya sivilcelerin kendini beğenmemekten kaynaklandığı, kanser hastalılarının sürekli rol yapma, hayatta tutunabilmek adına kendisi olamamaları, astım hastalarının kendini boğulmuş ve baskı altında hissetmeleri gibi nedenlerden dolayı hasta oldukları belirtiliyor.

   Bedenin bu hastalıklardan kurtulmasının en önemli yolu ise bu hastalıkların temelde hangi kişisel soruna dayandığını bulmak ve o sorunu ortadan kaldırmak. Aksi takdirde ilaçlarla o hastalık yok olsa da kişisel sorun giderilmediyse tekrar nüksedecek ya da farklı bir hastalık olarak gelecek, kişi bu döngüden kurtulamayacaktır. Bilinçaltında yatan bu sorunlar ise ancak bir uzman desteği ile keşfedilip ortaya çıkartılabilir. Kişinin kendi kendini keşfetmesi elbette mümkün ancak hayatındaki olumsuz döngüleri birbirine bağlama da maalesef yetersiz kalacağından uzman desteği ile sorunların üstesinden gelmesi mümkün olabiliyor.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.