Bu Yağı Çok Seveceksiniz

Bu Yağı Çok Seveceksiniz

Latincesi Melaleuca Alternifolia olan ülkemizde çay ağacı olarak tanınan bu bitkinin yağı mantar düşmanı.

Çay ağacı yağı terpinenler, cineol ve cineol türevleri, limonen ve sabinen gibi değerli bileşenler taşır. Çay ağacı yağının çay ağacı ile ilgisi olmamakla birlikte keşfi sırasında çay olarak tüketildiğinden bu isimle (tea tree) anılır. Çay ağacı yağı özellikle mantar ve bakteri oluşumunu engellemekte ve gidermektedir.  Aromaterapide tırnak ve ayak mantarı, genital bölge mantarları, saç mantarları ve el mantarlarında kullanılır. Çok keskin bir yapısı vardır. O sebeple hassas bölgelerde seyreltilerek kullanılmalıdır.

Çay ağacı yağı problemli yağlı ciltler için de idealdir. Bu yağdan tonik yapılıp her gün cilt bu tonikle silinebilir.  Aynı zamanda çay ağacı yağı kompres yöntemiyle her akşam sivilce ve aknelere uygulanabilir.

Çay ağacı yağının ilginç bir kullanım alanı da dişler. Haftada bir veya iki defa diş fırçasına 3 damla damlatılarak dişler bu yağ ile fırçalanırsa, diş beyazlaması, diş çürümelerinin önüne geçilmesi, ağız içi enfeksiyonlarının engellenmesi gibi pek çok faydası görülebilir.

Melaloyka olarak da bilinen bu bitkinin yağı ile yapılan bazı çalışmalar da şu şekilde:

  • Bassett ve ekibi tarafından 1990’da %5’lik Melaloyka eter yağı ile akne üzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bir grup Melaloyka eter yağı ile diğer bir grup ise kimyasal ilaç Benzolperoksid ile tedavi edilmişlerdir. Neticede Melaloyka yağının Benzolperoksid kadar etkili olduğu ve ayrıca yan tesirinin olmaması nedeni ile tercih edilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
  • Willams ve ekibi 1995’de Tırnak mantarı (ayak ve el parmaklarındaki) hastalığı olan insanlar üzerinde deneyler yapmışlardır. Bir grup %5’lik Melaloyka eter yağı ile ikinci grupta kimyasal ilaç %1’lik Clotrimazol ile tedavi denemesi yapılmıştır. 3 ay süren tedavide %5′ lik Melaloyka yağı ile tedavi olanların %60’ında iyileşme görülmüş ve kimyasal ilaçtan daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
  • Dr. Belaiche 1985’de Paris’te Tıp fakültesine bağlı olarak çalışan Phytotherapie (Fitoterapi) bölümünde yaptığı deneylerle vajina mantarı ve mesane iltihaplanmasını iyileştirmiştir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...