Hafızanızı Her Yönlü Güçlendirin

Hafızanızı Her Yönlü Güçlendirin

Beyninizi kaslarınız gibi düşünün. Ne kadar çok beyninizi zorlarsanız beyin kıvrımlarını arttırabilir, hafızanızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hafızayı güçlendiren mucize besinler yaş ilerledikçe zayıflayan hafızayı güçlendirmek ve Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmek bizim elimizde!

Tanışmamız Gereken Var

İşin sırrı ise beslenme programımıza ekleyeceğimiz birkaç besinde. Yaşımız ilerledikçe hafızamızın da zayıfladığını inkâr edemeyiz. Gittikçe daha zor hatırlanan isimler, sık sık unutulan işler, akılda bir türlü tutulamayan planlar size de tanıdık geliyor değil mi? Tabii bunda sadece yaşın etkisi olduğunu da söyleyemeyiz Modem hayatın stresinin ve yanlış beslenmenin de bir hayli etkisi olduğunu aslında pek çoğumuz biliyoruz. Özellikle yoğun ve stresli geçen iş hayatlarımız nedeniyle her gün ajandamıza daha fazla not aldığımızı, telefonlarımıza kurduğumuz hatırlatmaların sayısının da giderek arttığını söyleyebiliriz. Peki, unutkanlıklarımızı azaltmak ve zihnimizi güçlendirmek için ne yapmalıyız? Aslında çok basit! Beslenme programımıza ekleyeceğimiz birkaç mucize besinle hafızamızı güçlendirebiliriz.

Hafızayı Güçlendiren Bu Besinlerle Bir An Önce Tanışmak İçin Okumaya Devam Edin

Kahve: Kahve, beyindeki uyanıklık ve konsantrasyonu düzenleyen bölgeleri uyandırıyor. Arizona Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre hafıza testine girmeden önce bir fincan kahve içen ileri yaştaki yetişkinlerin, içmeyenlere oranla performanslarında önemli gelişmeler kaydedildi. Kafeinin uyarıcı ve canlandırıcı etkisini hepimiz biliyoruz. Hatta çoğumuz güne daha zinde başlamak için genellikle kahveye yöneliyoruz. Araştırmalara göre, kahve sadece bir uyandırıcı değil, aynı zamanda hafıza da güçlendirici özelliğe sahip.

Soya Sütü: Londra Guy's Hastanesi Psikofamıakoloji Araştırma Bölümünden Prof Dr. Sandra File'a göre soyadaki doğal östrojen insan beynindeki hippocampus bölümüne etki ederek, sinirler arası bağlantıyı güçlendiriyor. Bu etki için günlük beslenme programına 50 mg soya sütü eklenmesi öneriliyor. Gittikçe daha yaygın olarak tüketilmeye başlanan soya sütünü siz de günlük beslenme programınıza ekleyerek unutkanlığınıza meydan okuyabilirsiniz.

Ginko Biloba: Ginkgo Biloba dünyada 300 milyon yıldır var olduğu bilinen bir ağaç cinsi. Özellikle Doğu kültürlerinde binlerce yıldır hafızayı güçlendirmek için kullanılan bu özel bitki, kılcal damarların genişletip beyne kan akışını güçlendiriyor. Günde 120 mg Ginkgo Biloba alarak siz de hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bazı vitamin takviyelerinin içinde de bulunan Ginkgo Biloba yapraklanın aktarlardan temin edip, bu özel bitkinin hem kum hem de taze yapraklarından çay yapabilirsiniz DEIVİİR-ÇİNKO New York Rochester Üniversitesi ve Londra Kings Collage'ın araştırmalarına göre, beyne ' oksijen sağlayan hemoglobin seviyesinin düşmesine sebep olan demir eksikliği. IQ seviyeleri ve kavrama fonksiyonları üzerinde olumsuz etki yapıyor. Ayrıca demir, beyindeki sinyallerin aktaranında önemli bir rol oynadığı için eksikliğinde çok dikkat etmek gerekiyor. İstiridye. kırmızı et ve yerfıstığında bulunan çinko da demir gibi hafıza güçlendirmede etkili. Sizde hafızanızın giderek zayıflamasını engellemek için günde 7-9 mg alınması önerilen demir ve çinko tüketiminizi artırabilirsiniz.

Balık Yağı: Balık yağının hafızayı güçlendirici özelliğini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Balık yağında yoğun olarak bulunan Omega 3 aslında beyin hücre zarlarının en önemli bileşeni. Dolayısıyla balık yağı da hafızayı güçlendiren en önemli besinlerden biri. Balık yağı özellikle anne karnındaki bebeğin gelişiminde de ayrıca önem taşıyor. Siz de hafızanızı güçlendirmek ve ileri yaşlarda hafızaya bağlı rahatsızlıklar yaşamamak için Sardalya, Somoa Ringa ve Uskumru gibi Omega 3 bakımından zengin balıklardan sık sık tüketmeye çalışın.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...