Hamilelere Kolay Tavsiyeler

Hamilelere Kolay Tavsiyeler

Hamilelere kış tavisyeleri Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeyda Sıla Bilgili, kış aylarında daha çok yiyecek tüketilmesi ile ilgili hamile, yaşlı ve çocukların nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

KIŞ aylarında özellikle hamile kadınların soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara daha yatkın olduğunu belirten Şeyda Sıla Bilgili, kış aylarında yemek konusunda dikkatli olmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Hamileler, emzirme dönemindeki kadınlar, çocuk ve yaşlıların özel gereksinimleri olduğunu belirten Bilgili, "Bu tip bireylerde mutlaka vitamin ve minerallerden daha zengin beslenmeleri gerekmekte. Antioksidan özellikteki besinleri kullanmaları çok önemli. Özellik nar, greyfurt, ananas, kivi, mandalina, portakal gibi C vitamini yönünden yüksek ve lifli içeren besinleri tüketmelerinde fayda görüyoruz" şeklinde konuştu.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımını önermediklerini ifade eden Bilgili, kimyasal ilaç kullanımı yerine belli başlı kış çaylarını önerdi. Bilgili ilaç kullanımı ile ilgili şunları kaydetti: "Hamilelerde gribal enfeksiyona yakalanma riski çok yüksektir. İlaç kullanmalarını istemediğimiz için mutlaka onlarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin olması gerekiyor. En çok biz nar ve portakal suyunun karışımlarını kullanıyoruz. Belli başlı kış çaylarımız var, ekinezya, tarçın-zencefil çayı, nane-limon gibi çayları tercih edebilirler. Bunun dışında bağışıklığı güçlendiren diğer bir ürünümüz de yulaftır. 

Yulafta gerçekten çok faydası olan bir besindir. Süt ile beraber bunu tercih edebilirler. Bunun dışında kış aylarında nem oranının azalmasıyla beraber ciltte kurumalar oluşabiliyor. Bunun tip durumlar için de yine aynı şekilde sıvı desteği çok önemli, sıvı tüketimini arttırsınlar." Hamilelik döneminde sağlıklı yağların tüketilmesi gerektiğini belirten Dyt. Şeyda Sıla Bilgili, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişmesi için balık yemeyi ve bunun yanı sıra uyku düzeninin önemini vurguladı. Bilgili, "Birazcık sağlıklı yağları tüketmekte fayda var. Bunun için de en çok balıkta bulunan Omega-3 yağlarının tüketimi gerekiyor. 

Şu an mevsim balıklarından lüfer, somon, uskumru, istavrit ve palamut tercih edilebilir. Bebeklerin fiziksel, zihinsel, biliçsel fonksiyonları açısından Omega3 tüketimi önemlidir. Uyku düzenleri çok önemli. Mutlaka 23:00 ile 03:00 arasında uykuda olmaları gerekiyor. Özellikle burada IGF-1 dediğimiz gençlik hormonunun salgılandığını çok iyi biliyoruz. Bu hormondan daha çok faydalanabilmek adına da mutlaka iyi uyumaları gerektiğini de vurgulayalım" dedi. 

Emziren annelerin sıkça sorduğu soru ise sütü nasıl artırabilecekleri konusuna da değinen Bilgili, "Dereotu, çörekotu, zerdeçal, kurutulmuş meyveler, kuru dut, hurma, kuru incir, kuru kayısı gibi yiyecekleri bol miktarda tercih etsinler. Anason ve Kimyon Çayının da bu konuda etkili olduğunu söylemek mümkün" önerisinde bulundu.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.