Kolik İçin Öneriler

Kolik İçin Öneriler

Sağlıklı bebeğin 3 hafta süren, haftada en az 3 gün tekrarlayan ve 3 saatten fazla devam eden ağlama nöbetleri kolik belirtisi.

Sağlıklı bebeğin 3 hafta süren, haftada en az 3 gün tekrarlayan ve 3 saatten fazla devam eden ağlama nöbetleri kolik belirtisi. Gaz sancısıyla mücadele etmenin en etkin yolu, konuyu iyi kavrama ve bebeği sakinleştirmeye çalışmaktır. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal, bebeklerde sık görülen gaz sancısı sorunuyla ilgili merak edilenleri anlattı: 

Aynı Saatte Başlar

Çivilibal, "İnfantil kolik (gaz sancısı) 2-3 haftayla 3 ay arasındaki bebeklerde haftada 3 günden fazla ve günün aynı saatlerinde en az 3 saat süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanıyor. Ebeveynler, her ağlamanın nedeninin de gaz sancısı olmadığı unutulmamalı" dedi.

4 Ay Sürer Ve Geçer

Genellikle ayaklarını karna çekme, gerinme, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Bilinmesi gereken, bebek 3 veya en geç 4 aylık olduğunda bu sıkıntılı durumun ortadan kalkacağıdır.

Banyo Rahatlatır

Ağlama saatlerine yapılan banyo ve masaj bebeği rahatlatır. Bebek anne sütüyle beslenmelidir. Annenin içtiği inek sütünde bulunan alfa laktalbuminin bebeğe geçmesiyle alerji ve buna kolik ağrıları gelişir.

Her İstediğinde Emzirin

Her istediğinde bebeğin kendini güvende hissetmesi için emzirin. Kucakta hafif dans eder şekilde sallayarak yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırın. Gaz giderme için kullanılan fazla miktar ve sayıda ilaç kullanmayın. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...