Tüp Bebek Maliyeti Azalıyor

Tüp Bebek Maliyeti Azalıyor

Tüp bebek sahibi olmak isteyenlere yönelik uygulanan tedavinin süresi azaldıkça, tedavi maliyetlerini azaltıyor.

Medicana Konya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Necati Özçimen, tüp bebek tedavisinin yıllardır çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları ve sonuçlarıyla da sevindiren bir tedavi şekli olduğunu söyledi. Toplumda her 7 çiften birinin çocuk sahibi olmakta zorluk nedeniyle doktora başvurduğunu hatırlatan Opr. Dr. Özçimen, şöyle konuştu: "Bu çiftlerden bazıları yumurtlama takibi ve aşılama yöntemleri ile sonuca ulaşırken diğerlerinde tüp bebek tedavisi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi kısaca kadının yumurtası ve erkeğin sperminin laboratuvar ortamında karşılaştırılması ve oluşan embriyonun anne rahmine transferi işlemidir. 1978'de ilk tüp bebeğin doğumundan sonra birçok çifte tedavi kapısı açılmıştır. Mikroenjeksiyon yönteminin bulunup geliştirilmesi ile özellikle erkek kısırlığında çağ atlanmıştır. Günümüze kadar milyonlarca bebek bu tedavilerin başarısıyla dünyaya gelmiştir.

Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri uygulanmaya başlandığından beri tedavi protokolleri, kullanılan ilaçlar, embriyoloji laboratuvar ortamları ve kullanılan araç gereçler yıllardır değişmiş ve gelişmiştir. Oldukça hızlı gelişim gözlenen bu alanda en önemli amaç yüksek gebelik oranlarına, ulaşmak olmuştur

Tüp bebek tedavisinde yeni yöntemlerin ortaya çıkmasıyla hem sürenin hem de tedavi maliyetlerinin azaldığını kaydetti. Tüp bebek tedavisinin maddi açıdan çiftleri düşündüren bir tedavi şekli olduğunu anlatan Özçimen, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu tedavi metotları çok iyi eğitim almış tıbbi personel ve son derece modern tıbbi cihazlar gerektirmektedir. Kullanılan tüm tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinin hemen tümü ithal edilmekte ve bunlar oldukça pahalı olmaktadır “dedi.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.