Yeşil Alanlar Çocuğu Daha Zeki Yapıyor

Yeşil Alanlar Çocuğu Daha Zeki Yapıyor

7-10 yaşındaki 2 bin 500’den fazla çocuğun katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırmada yeşil alanların, çocukların zekâsını olumlu yönde etkilediği belirlendi.

İspanyol bilim adamlarının yaptığı araştırma, doğaya yakın büyüyen çocukların okuldaki başarısının arttığını ortaya koydu. Barselona'daki Çevre Epidemiyoloji (toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp bilimi dalı) Araştırma Merkezi'nden bilim adamları okul çevresinde yeşil alanların bulunmasının çocukların ezber yeteneğini artırdığını, dikkat eksikliğini ise azalttığını gösterdi.

Araştırmaya imza atanlar, yeşil alanların çocuklar üzerindeki psikolojik etkisine dikkat çekerek doğaya yakın olanların öz saygısının, sorunları çözme becerisinin, yaratıcılığının ve risk alma cesaretinin arttığını vurguladılar. Öte yandan araştırmacılar, ezber sorunu olan çocukların yüzde 9'unun hava kirliliğinden uzak kaldıklarında bu sorunun üstesinden daha kolay geldiğini de tespit etti. Bilim adamları, doğaya yakın büyüyen çocukların diğer insanlarla ilişki kurma, paylaşma ve kalabalık önünde daha rahat konuşma becerisi kazandığını ifade etti.

Doğanın çocukların duyu kapasitesinin gelişmesinde de etkili olduğunun belirlendiği araştırmada, ağaç ve yaprakları gören çocukların mevsimler ve zaman kavramını daha rahat öğrenebildiği kaydedildi. Yeşil ortamın ve çocukların bulunduğu genel ortamın soyut olan her şeye anlam kattığına dikkati çekilen araştırmanın sonuçları Amerikan" Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS)" dergisinde yayımlandı. Daha önce Avustralya'nın Melbourne Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırmacılarının yürüttüğü bir başka araştırmada, doğaya ve yeşil alanlara bakmanın beyni güçlendirdiği ortaya çıkmıştı. BM'nin geçen yılki verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 54'ü kentte yaşıyor. Bu da demek oluyor ki ya kentlerimizi yeşil tutacağız ya da kentlere göçün önüne geçeceğiz.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...