Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Ve Gıda Takviyeleri

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Ve Gıda Takviyeleri

Bağışıklık sistemi (immün sistem), sağlığı tehdit eden iç ve dış faktörlere karşı vücudun savunulmasını sağlar. Bağışıklık sistemi içerisinde hem kan hem de lenf sıvısı önemli rol oynar.

Kan ve lenf, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bu sisteme ait hücre ve maddelerin taşınmasını sağlar.

Beyaz kan hücreleri, kan dolaşımında yer alan bağışıklık sistemi elemanlarıdır. Bu savunma hücreleri hem zararlı mikroorganizmalara hem de kanserleşme eğiliminde olan vücut hücrelerine karşı sürekli bir mücadele halindedir.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları Nelerdir?

Hekimlerinizin bilgisi ve önerisi dahilinde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar ve yaşam tarzı değişiklikleri, bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonlarına katkı sağlayabilir:

  • Yeterli ve Kaliteli Uyku

Bağışıklık sistemi ile uyku birbiri ile ilişki içerisindeki durumlardır. Kötü uyku hijyenine sahip bireylerde çeşitli hastalıkların gelişme riskinde bir artış söz konusu olabilir. Öte yandan yeterli bir dinlenme sayesinde doğal bağışıklığın desteklenmesi sağlanabilir.

Uyuma ve uykuya dalma ile ilgili problemlere karşı olarak yatış zamanından 1 saat öncesinde telefon, televizyon ve bilgisayar ekranı gibi mavi ışık kaynaklarından sakınmak, vücut ritminin korunması ve uyku uyanıklık döngüsünün sağlanmasında etkili olabilir.

  • Fiziksel Aktivite

Orta düzeyde gerçekleştirilen egzersizler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayabilir. Tempolu yürüme, kondisyon bisikleti sürme ve yüzme gibi fiziksel aktiviteler, savunma hücrelerinin rejenerasyonuna yardımcı olabilir.

Bu aktivitelerin haftada en az 5 gün ve günlük yarım saat olmak üzere toplam haftada 150 dakika olacak şekilde yapılması önerilir.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Çeşitli besinler tüketilmeleri ile bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını güçlendirici etki yapabilir.

Greyfurt, portakal, mandalina ve limon gibi turunçgillerin içerisinde yer alan C vitamini, enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmada görev alan beyaz kan hücrelerinin üretimini destekleyici etki yapabilir. Yetişkin bireyler için kadınlarda günlük 75 miligram ve erkeklerde günlük 90 miligram C vitamini alınması önerilir.

Birçok ülke mutfağının değişmez bir parçası olan sarımsak, içerisinde bulunan çinko minerali ve sülfür yapısındaki maddeleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yer alır.

İçeriğinde A, C ve E vitaminlerine ek olarak lif ve antioksidan açısından da zengin olan brokoli, mineral ve vitamin deposu bir sebzedir. Brokolinin bu özelliklerinin etkilenmemesi için mümkün olduğunca az pişirilerek tüketilmesi önerilir.

Fındık ve badem gibi kuruyemişler E vitamini ve sağlıklı yağ içeriği yüksek gıdalardır. Kuruyemişler dışında zeytinyağı ve somon balığında da bulunan sağlıklı yağlar, iltihaplanmayı azaltıcı etki yaparak patojenlere karşı verilen bağışıklık yanıtın güçlendirilmesine katkı sağlayabilir.

Hastalık ya da travma sonrasında düşük seviyedeki bir iltihabi yanıt (inflamasyon), normal bir vücut tepkisi olarak kabul edilir ancak bu durumun uzun süreli (kronik) bir hal alması halinde bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenebilir. Somon balığı ve chia tohumu içerisinde de yer alan omega-3 yağ asitleri, inflamasyona karşıt etkili sağlıklı yağlar arasında yer alır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), herkesin haftada en az 1-2 porsiyon balık tüketmesini önerir. Balıkların yağ dokusunda EPA ve DHA olmak üzere 2 temel yağ asidi mevcuttur. Balık yağı içerisinde yer alan bu omega-3 yağ asitleri, vücudun normal fonksiyonlarına yaptığı katkılar ile birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterebilir.

Propolis bal peteğinin temel yapı maddesidir. Propolisin içerisinde 300’den fazla bileşik yer alır. Bu bileşiklerin büyük çoğunluğunu oluşturan polifenollerin antioksidan özelliği mevcuttur. Propolis bazı bakteri, virüs ve mantar türlerine karşı bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkı sağlayabilir.

Sizin için sürekli olarak mücadele eden bağışıklık sisteminizi desteklenmesi konusunda sağlık kuruluşlarına başvurarak hekimlerden bilgi alabilirsiniz.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.