Az Ye, Uzun Yaşa

Az Ye, Uzun Yaşa

Uzun yaşamanın ve geç yaşlanmanın sırrı, daha az kalori almaktan geçiyor: Kalori miktarını düşürmek, ömrü artırıyor ve daha sağlıklı bir yaşama kapı açıyor.

Uzun yaşamanın ve geç yaşlanmanın sırrı, daha az kalori almaktan geçiyor: Kalori miktarını yüzde 25 düşürmek, ömrü yüzde 30 artırıyor ve daha sağlıklı bir yaşama kapı açıyor. 

Araştırmayı yapan Pennington Biomedikal Araştırma Merkezin'den bir ekip, hastalarını 6 ay boyunca yüzde 25 azaltılmış kalori diyetine tabi tuttu. 6 ay boyunca günde 890 kalorilik gıda alan deneklerde insülin seviyesinin azaldığı, vücut sıcaklıklarının düştüğü ve DNA'larında daha az oksitleme hasarı meydana geldiği gözlemlendi. Bu şekilde kalori kısıtlamasının metabolizmayı yavaşlattığını söyleyen doktorlar, "Bu da uzun yaşamın önünü açıyor" diye konuştu. 

Günlük kalori miktarını yüzde 25 azaltarak yaşlanmanın önüne geçilebileceğini açıklayan araştırmacılar, bu sayede ömrün yüzde 30 uzatılabileceğini ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olunabileceğini ileri sürdüler. 

Araştırmacılar bu etkilerin devamlı olup olmadığını ve yaşlanmaya etkisini anlamak için uzun dönem çalışma yapılması gerekiyor açıklaması yaptı.
 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...