Baba Adayları Fazla Kafein Tüketmemeli

Baba Adayları Fazla Kafein Tüketmemeli

Düşük riskini en aza indirmek için hem anne adayının hem de baba adayının kahve tüketimini sınırlandırmak ve vitamin takviyesi alması gerekiyor.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kafein tüketiminin gebeliğe olan etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çoksüer, Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ohio Üniversitesi tarafından 501 çift üzerinde yapılan araştırmanın, kafein kullanımının düşük yapma riskini önemli bir ölçüde arttırdığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. 

Çalışmada, anne ve baba adaylarının gebelik öncesinde günde en az 2 kafeini içecek içmeleri durumunda anne adayının düşük yapma riskinin arttığının söyledi.

Multivitamin Hapları Düşük Riskini Azaltıyor

Yapılan çalışmada günlük vitamin takviyesi alımının anne adayının düşük yapma riskini azalttığına dikkat çeken Dr. Çoksüer, "Kadınlarda hamilelik öncesi haftalarda her gün düzenli olarak alınan multivitamin haplar düşük riskini yüzde 55 oranında azaltıyor. Yumurtaların döllenmesi sonrası multivitamin haplarına devam edilmesi halinde risk oranındaki gerileme yüzde 79'u buluyor.

Sonuç olarak düşük riskini en aza indirmek için hem anne adayının hem de baba adayının kahve tüketimini sınırlandırmak ve vitamin takviyesi alması gerekiyor. Kahveyi seven anne ve baba adaylarının her gün içmek yerine birkaç günde bir 1 fincan içmeleri bu işin kararı gibi gözüküyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...