Damar Sertliğine Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Damar Sertliğine Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Damar sertliği kalp krizi, beyin kanaması gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Bu rahatsızlığa karşı alınabilecek önlemlerden en etkilileri:

Bu rahatsızlığa sahip kişiler düzenli beslenmenin yanında alkol ve sigara kullanmaması, tuzu kesmesi ve tereyağ, yumurta gibi gıdaları fazla tüketmemesi gerekir.

Sebzelerde Birçok Besin Maddesi Bulunuyor

Damar sertliğine sahip kişiler bol sebze tüketmesi gerekir. Sebzelerin çoğunun içinde yeterli miktarda besin maddesi bulunur.  Kalorileri düşük olan bu gıdalar yüksek miktarda lif içerirler.

Ilık Suya Limon Katın

Sabahları bir bardak ılık suya kattığınız bir kahve fincanı ölçüsünde limon suyu damar sertliğine karşı önlem almanızda yardımcı olur.

Mandalina Felci Önlüyor

Mandalina damar sertliğini tedavi etmeye ve bu rahatsızlık sebebiyle oluşabilecek felçleri önlemeye yardımcı olur.

Günde 2 Bardak Siyah Çay İçin

Çay içmek özellikle kadınlarda damar sertliği riskinin azalmasını sağlar. Günde içilen 1-2 bardak çay damar sertliği riskinin yüzde 46 düşürür.

Haftada 2 Porsiyon Balık Tüketin

Haftada yenilen 2 porsiyon balık ani ölüm ve koroner kalp hastalığı riskini azalmasını sağlar. Damar sertliği riskine sahip olan insanların mutlaka balık yemesi gerekir.

Siyah Üzümün Çekirdeği Koruyucu Özellik Taşıyor

Siyah üzümün çekirdeğinde bulunan resveratol maddesi damar sertliğine karşı koruyucu özellik gösterir. Ayrıca bu çekirdek hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirir. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...