Dünyanın En Pahalısı

Dünyanın En Pahalısı

Kozmetik, ilaç endüstrisi gibi sektörlerde kullanılan safran bitkisinde üretim hedefi, adını verdiği Karabük'de ilçesinde bu yıl 35 kilogram olarak belirlendi.

Ortalama 150 bin çiçekten sadece 1 kilogram elde edildiği için "mucize bitki" diye adlandırılan, dünyanın en pahalı bitkilerinden safrandan, geçen yıl ilçedeki 14 köyde 44 üretici tarafından 47 dekarlık alandan yaklaşık 27 kilogram hasat elde edildi.

27 Kilogramdan  35 Kilograma Çıkacak

Her yıl ağustos ayında soğanı dikilen, 30 santimetreye kadar uzayabilen, mor renkli, güzel kokulu çiçekler açtıktan sonra ekim ayında toplanan safranın üretiminin artırılması için yapılan çalışmalar sürdürülüyor. İlçede bu yıl yaklaşık 5 milyon çiçekten 35 kilogram ürün alınması hedefleniyor.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, ilçedeki safran bitkisinin yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip olduğunu ve bundan dolayı adını ilçeye verdiğini ifade ederek, "Safran bitkisi, Dünya Kültür Mirası Listesindeki ilçemizin diğer tarihi değerleri kadar önemlidir ve onlar kadar özenle korunarak yaşatılmaktadır" dedi.

Dünyanın En Kalitelisi Safranbolu’da

Safranbolu'da yetiştirilen safranın İspanya, Fransa, İtalya ve İran gibi ülkelerdekinden daha kaliteli olduğunu belirten Alimoğlu, "Safranbolu safranı" adı altında ayrıca tescilledikleri bitkinin daha fazla yetiştirilmesi için devletin destekler sağlandığını söyledi.

47 Dekarlık Alanda Yetiştiriliyor

Alimoğlu, safranın Osmanlı döneminde ilçede daha çok yetiştirildiğini anlatarak, 1990'lı yıllarda sadece 400 metrekarelik alanda üretildiğini söyledi.

Safranın ilçede 47 dekarlık bir alanda yetiştirildiğine değinen Alimoğlu, şöyle devam etti:

"Üretimi çok zahmet istiyor. Çiftçiler sabah güneş tam doğmadan bitkilerini topluyorlar. Bölgemizde üretiminin yaygınlaşmasına yönelik çalışıyoruz. Ücretsiz çiçek soğanı veriliyor ve pazar sıkıntısı yok. Üretilen bütün safranın alımı sağlanıyor. Yetkili ve uzman personelimiz çiftçileri sürekli teşvik ediyor. Bu sayede bu yıl safran üretimine yeni eklenen çiftçilerimiz olacak. Yaklaşık 5 dekarlık yeni alan oluşacak. Bu sayede üretim hedefi artırılmış olacak. Bu yıl ilçede yaklaşık 35 kilogram ürün elde etmeyi hedefledik."

Türkiye'de "safran" denilince Safranbolu'nun akla geldiğini ve dünyanın her yerinden almak için gelen tüketicilerin bulunduğunu belirten Alimoğlu, keskin tadı ve hoş kokusu olan safranın içine konulduğu yemeklere altın gibi sarı bir renk kattığını belirterek, "Bu gibi bir özelliği safranı dünyada çok aranan bir baharat yapıyor. İlçede safrandan yemek, lokum, kolonya, parfüm, sabun da yapılıyor. Kısaca ilçemizin ekonomisine çok önemli bir katkısı da var" dedi.

Alimoğlu, ilçede 17 yıldır "Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" adı altında etkinlikler düzenlediklerini ayrıca her yıl safranı "Safran Hasadı" adı altında şenliklerle topladıklarını sözlerine ekledi.

Safranın bir çok alanda kullanım alanı belirten Alimoğlu Safranbolu safranını daha da yaygınlaştıracaklarını belirtti.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...