Her Yıl 1,65 Milyon Kişi Bu Sebeple Ölüyor

Her Yıl 1,65 Milyon Kişi Bu Sebeple Ölüyor

Araştırmalar halk arasında ödeme ya da tansiyona sebep olduğu bilinen fazla tuz tüketiminden erkeklerin daha çok etkilendiğini gösteriyor.

Tuz tüketiminin yararları olduğu gibi aşırı tüketiminin zararları da bulunmakta. Araştırmalar halk arasında ödeme ya da tansiyona sebep olduğu bilinen fazla tuz tüketiminden erkeklerin daha çok etkilendiğini gösteriyor.

Amerikalı ve İngiliz bilim adamlarının araştırması sonucunda aşırı tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiği, kalp-damar hastalıklarını ve bunlara bağlı erken ölüm riskini artırdığını gözler önüne seriyor.Her yıl bu nedenle 1,65 milyon kişinin ölümüne yol açtığını açıkllayan bilim adamları, 66 ülkede yetişkinlerin beslenme alışkanlıklarının ve kalp hastalıkları riskinin incelendiği araştırmaların sonuçlarını değerlendirdi.

Erkeklerin Yüzde 61'i Aşırı Tuzdan Ölüyor

Bu ülkelerde günde ortalama 3,95 gram tuz tüketildiği sonucuna varan bilim adamları, Sahraaltı Afrikası'nda tüketim günde 2,18 gram iken Orta Asya'da 5,51 grama kadar çıktığını gördü. Araştırmada, aşırı tuz tüketimine bağlı nedenlerden erkeklerin yüzde 61,9'unun, kadınların ise yüzde 38,1'inin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ölümlerden yüzde 9,5'inin kalp-damar hastalıklarından, yüzde 84,3'ünün düşük ya da orta gelirli ülkelerde olduğu vurgulandı. Bilim adamları, ölümlerden %40,4'ünün 70 yaşın altındakilerde yani erken olduğuna dikkati çekti. Tuz tüketiminin azaltılmasının kalp-damar hastalıkları riskini düşürdüğü belirlenemese de bilim adamları, aşırı tuzun hastalık riskini artırdığının ortaya çıktığına, bilgilendirme programları ve alınacak önlemlerin önemine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü, günde en fazla 2 gram tuz tüketilmesi önerisinde bulunuyor. Araştırmanın sonuçları "New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...