Besin Önerileri

Besin Önerileri

Tam buğday ekmeği, mercimek gibi glisemik indeksi düşük olan besinler kan şekerini yavaşça yükselterek daha uzun süre enerji dengesi sağlarlar

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi, bulgur, tam buğday ekmeği, mercimek gibi glisemik indeksi düşük olan besinler kan şekerini yavaşça yükselterek daha uzun süre enerji dengesi sağlarlar. Yulaf ezmesinde enerji metabolizmasından sorumlu olan B gurubu vitaminleri bulunur. Güne yulaf ezmesi, yoğurt ve meyve ile yapacağınız bir kahvaltı ile başlamak gün boyu kendinizi enerjik ve tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kırmızı Et: Demir eksikliğine bağlı kansızlık yorgunluk ve halsizliğe neden olur. Kırmızı et, demirin en iyi kaynağıdır. Ayrıca kırmızı et yağ asitlerinin enerji üretimi için kullanılmasını sağlayan L-karnitin içerir. Bu da daha kolay kilo vermenize yardımcı olur.

Ispanak: Vücudun performansını arttıran elzem besin ögelerini içeren dopdolu bir besindir. Sadece içeriğindeki demir ile değil, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle halsizlik ve yorgunluğa karşı savaşır. İster çiğ olarak isterseniz sebze yemeği olarak tüketebilirsiniz.

Kabak Çekşrdeği: Magnezyum eksikliğinde halsizlik, kas yorgunluğu, kas ağrısı ve kramplar görülebilir. Magnezyumdan zengin beslenmek yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olur ve enerjini arttırır. Kabak çekirdeği, ay çekirdeği, badem, fındık, kaju, çikolata magnezyum için iyi bir kaynaktır.

Yoğurt: İyi bir protein kaynağı İyi bir protein kaynağı olmanın yanı sıra içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde vücut direncini artırır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Her gün 1 kase yoğurt veya 1 bardak kefir içmelisiniz.

Balık: Vücudun yeterli ve sağlıklı çalışması için elzem olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri bilişsel ve zihinsel gelişim ve normal beyin fonksiyonları için gereklidir. Haftada 2-3 kez 250 gram balık yiyin.

Yürüyüşe Yarım Saat Ayırın

Yapılan egzersizin kalıcı ve sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bu nedenle ben, sağlıklı ve kalıcı kilo vermek isteyenlere haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş yapmalarını öneriyorum. Herkesin sağlığı için her gün ayırabileceği bir 30 dakikası olmalıdır.

Kahvaltı Yapmak İyi Hissettirir!

 Gece uzun süren açlıktan sonra vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için kahvaltı en önemli öğündür. Güne dengeli bir kahvaltı ile başlamak gün boyu kendinizi enerjik ve tok hissetmenizi sağlar. Kahvaltıda tam buğday ekmeği, peynir, yumurta ile mevsim yeşillikleri veya süt, yulaf ezmesi ve meyve ile dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Porsiyonlarınızı Azaltın

Kilo vermek alınan ve harcanan kalori arasındaki denge ile basitçe açıklanabilse de aslında bu işin sırrı her besin grubunu tüketerek bu kalori dengesini sağlamaktan geçiyor. İlk iş porsiyon kontrolünü elinize almakla başlar. Porsiyonlarınızı üçte bir oranında azaltın.

Vücut Direnci İçin Havuç

Güçlü bir antioksidan olan A vitamini ve beta-karotenden zengin beslenmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve yorgunluğunuzu alır. Salatalarınızda havuç, kayısı, roka, marul, ıspanak gibi sebze ve meyvelere yer verin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...