Kolesterol Masalı

Kolesterol Masalı

Birbirlerine kolesterol değerlerinden bahsediyor ve kolesterolüne baktırmayanlara bir dost olarak sen kolesterolüne bir baktır önerisinde bulunuyorlar.

Kolesterol çay-kahve sohbetlerinin, ayaküstü muhabbetlerin konusu olmuş durumda. İnsanlar birbirlerine kan kolesterol değerlerinden bahsediyor ve o güne kadar kan kolesterolüne baktırmayanlara bir dost olarak -sen kolesterolüne bir baktır- önerisinde bulunuyorlar. İlaç firmaları ve bu durumdan fayda gören bazı kesimler, toplum eğitimi konusunda büyük bir başarıya imza atarak kolesterol konusunda toplumun önemli bir kesimini istedikleri yöne çekmeyi başardılar. Artık toplumun kolesterol hakkında (bilimsel dayanağı olmasa da) belirli inançları ve ürkütücü masalları var.

Bunlardan birincisi yüksek kan kolesterolü son derece zararlıdır ve damarları tıkar, kalp krizine neden olur. Hele kolesterolün kötüsü (LDL) yüksek iyisi (HDL) de düşük ise siz acınacak haldesinizdir. Üç vakte kadar kalp krizi kaçınılmazdır.

İkincisi, kan kolesterolünüz yüksek ise hemen diyetteki yağları azaltmalı ve kolesterolden fakir beslenmeye başlamalısınız. Böylece vücudunuza giren kolesterol miktarı azalacak ve bu da kan kolesterol düzeylerinin düşmesine neden olacaktır. Eğer bunu başaramaz iseniz mucize ilaçlar sizi beklemektedir.

Birincisi kolesterol düşürücü güçlü ilaçlardır ki; çok pahalıdırlar ancak kolesterolünüzü hızla düşürürler; ve siz sağlığınıza kavuşursunuz. Bu yolun doğal olmadığını düşünenleri ise marketlerin raflarında mucize bir ürün beklemektedir. İçinde bolca bitkisel stanol olan yani kolesterolü düşüren süt ürünleri. Her gün mutlaka kullanırsanız sağlıklı olmanız ve düşük kan kolesterolüne sahip olmanız garantidir. Masal böyle devam eder. Birkaç cılız ses “kral çıplak" diye bağırsa da pek seslerini duyan olmaz. Çünkü duymak için televizyonun sesini kısmanız gerekir.

Oysa masalın tadını kaçıracak bilimsel veriler hiç de uzaklarda değildir. Örneğin, sağlık sektöründe çalışanlar için bir referans; biyokimya biliminin en kıymetli kitaplarından bir tanesi Lippincott Biyokimyadır. Bu kitabın 3. baskısının 362. sayfasında yiyeceklerle alınan kolesterolün kan LDL düzeylerine etkisi bir grafikle gösterilmiştir.

Bu bilgiye göre günlük kolesterol alımınız 50-900 mg arasında yaklaşık 20 kat değişse bile kan kolesterol düzeyiniz sadece %5-10 artmaktadır. Öyleyse niçin kolesterol almaktan bu kadar korku(tulu)yoruz?

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...