Kolesterol Sanıldığı Gibi Öldürücü Değil

Kolesterol Sanıldığı Gibi Öldürücü Değil

Dünyaca ünlü kolesterol uzmanı Philippe Even, kötü kolesterol ün ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan olduğunu iddia etti.

Dünyaca ünlü kolesterol uzmanı Philippe Even, kötü kolesterol ün ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan olduğunu iddia etti. İlaç şirketlerinin son 15 yılda kolesterol yalan ı ile 300 milyar dolar kazandığı belirtildi.

“Kolesterol sanıldığı gibi öldürücü değil, damarları tıkamıyor. Kötü kolesterol ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan.” Bu ifadeler Fransa ve dünyanın en ünlü kolesterol uzmanlarından biri olarak gösterilen Profesör Philippe Even'e ait.

Even in, 21 Şubat ta Fransa da piyasaya çıkacak Kolesterol Hakkında Gerçek adlı kitabı daha şimdiden büyük tartışma ve şaşkınlık yaratmış durumda.

Zira Even, kitabında, kolesterolün kesinlikle sanıldığı gibi insan sağlığı için zararlı olmadığını, damarları tıkamadığını, kalıtsal ve aşırı olanları dışındakilerin ölüme yol açmadığını tam tersine vücüt için kesinlikle gerekli olduğunu savunuyor.

Kötü Kolesterol Kavramı Yok

Fransız profesör kötü kolesterol diye bir kavramın olmadığını da söylüyor. Profesör Even'e göre, kötü kolesterol ilaç endüstrisinin yarattığı bir yalandan başka bir şey değil.

Profesör Even kolesterol düşürücü olarak kullanılan ve statin olarak tanınan hapların da vücüt için yaşamsal öneme sahip olan kolesterol üretimini engellediğini ve bu nedenle yüksek dozda alınması halinde bünye için olumsuz sonuçlara yol açacağını belirtiyor.

İlaç Şirketleri İçin Çalışıyorlar

Dev ilaç firmaları ve laboratuarları kolesterol konusunda yalan söylemekle suçlayan Profesör Even, kolesterol düşürücü ilaçlar sayesinde ilaç endüstrisinin son 15 yılda 300 milyar dolar kazandığını söylüyor. Fransız uzman, kolesterolün zararları üzerine bilimsel makalelere imza atan bilim insanlarının da ilaç endüstrisi hesabına çalıştıklarını iddia ediyor.

Bu Adam Ya Çılgın Ya Da...

Profesör Even in ifadelerini bu haftaki sayısında kapağına taşıyan Fransız Le Nouvel Observateur dergisi, konu hakkında Bu adam ya bir çılgın ya da tüm ilaç tarihinin en büyük teşhis hatasıyla karşı karşıyayız yorumunda bulundu.

Geçmişte Fransa nın en ünlü tıp fakültesi olarak bilinen Necker de yıllar boyu dekanlık yapmış olan Profesör Even, şu anda Necker Tıp Enstitüsü nü yönetiyor.

Kolesterol Şüphecileri

Kolesterolün sağlığa zararlı olmadığı tezi sadece Profesör Even e tarafından değil dünya genelinde ilaç endüstrisinden bağımsız çalışan çok sayıda bilim insanı tarafından savunuluyor. Bu bilim insanları 2002 yılında Kolesterol Şüphecileri (Thincs) adı altında dünya genelinde bir şebeke oluşturmuştu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...