Şifa İçin Gerekli Kış Meyveleri

Şifa İçin Gerekli Kış Meyveleri

Diyetisyen Elif Bilgin, kış meyvelerinin tüketiminin sağlık açısından çok yararlı olduğunu belirtti.

Armudu Yemeklerden Önce ve Kabuklu Tüketin

Diyetisyen Elif Bilgin, kış meyveleri ve faydaları hakkında bilgi verdi. Sulu ve tatlı bir meyve olan armudun yemeklerden önce tüketilmesi gerektiğini belirten Bilgin, "Zengin karoten içeriği nedeniyle sarı, yeşil renge sahiptir. A, B1, B2, B3, B6 ve C vitamininden zengindir. Kabuklu olarak tüketilmesi, bağırsak sağlığı açısından çok faydalıdır. Kabızlığı tedavi etmek için sık sık tüketilebilir. Kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atarak böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Armut soğutucu etkisi ile ateşi rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bir büyük bardak armut suyu içilmesi ateşi düşürmede etkili bir yoldur. Armuttaki antioksidan öğeler bağışıklık sistemini güçlendirir. Herhangi bir soğuk algınlığının geldiğini hissediyorsanız armut suyu için. Armut suyunun antiinflamatuar etkisi vardır, çeşitli iltihabi hastalık durumlarında ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Armutta yüksek oranda bor vardır. Bor vücutta kalsiyumu korur, osteoporozu önler veya geciktirir" dedi.

Ayva Ağız Yaralarına İyi Geliyor

Ayvanın özellikle kışın üşütüp ishal olunduğunda ilk sarılınacak meyve olduğunu ifade eden Bilgin, "Akciğer veremine ve ağız yaralarına iyi gelir. Zindelik verir. Çekirdekleri yoğun pektin içerdiği için ishal önleyici olarak kaynatılıp suyu içilebilir. Bronşit, müzmin öksürük ve verem tedavisinde kullanılır. Ayva damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır" diye konuştu.

Elma Kabızlık Sorununa İyi Geliyor

A ve C vitamini içeriği yoğun olan elmanın çözünen ve çözünmeyen lifler içermesi nedeniyle hem ishal hem de kabızlık tedavisinde kullanıldığını belirten Bilgin, "Yine kolon kanserlerinden korunmak adına sıklıkla tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir; sindirimi kolaylaştırır. Kolesterole iyi gelir. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır" dedi.

Greyfurt Sigara İçme İsteğini Azaltıyor

C vitamini açısından zengin olan greyfurtun bağışıklık sistemi için yararlı olduğunu söyleyen Elif Bilgin, "Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır. Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır. Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanserleri oluşumunu belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir. Greyfurtun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir. Ağırlık kaybı ve kontrolünde de bağışıklık sistemindeki kadar etki gösterdiği araştırmalarla gösterilmiştir. Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde faydalıdır ve içeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önleyici etki gösterir" şeklinde konuştu.

Kivi Kansere Yakalanma Riskini Azaltıyor

C vitamini deposu olan kivinin enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek için faydalı olduğunu vurgulayan Bilgin, "Kivi bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan etki gösterir. Sahip olduğu antioksidan etki ile kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi sonrasında görülen göğüs kanseri riskini oldukça azaltmaktadır" dedi.

Mandalina Yüksek Tansiyonu Düşürüyor

Mandalinanın zengin C vitamini içeriğiyle özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmasını güçlendirdiğini belirten Bilgin, "Yüksek orandaki potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürür. Beyaz lifleri çok faydalıdır. Potasyumdan zengindir. Kalp hastalığı olanların, kan yağları yüksek olanların mutlaka tüketmesi gerekir. Soyulduktan sonra ise beklemeden tüketilmelidir" diye konuştu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...