Süper Besin Probiyotikler

Süper Besin Probiyotikler

Probiyotik kelimesi en fazla duyduğumuz kelimeler arasında. Hele de sağlığa dikkat eden biriyseniz bu kelimeyi bilmemeniz imkansız. Probiyotik ürünler aslında yüzyıllardır tüketilen, antik Roma dönemine kadar uzayan bir geçmişi olan besin grubudur.

Probiyotikler canlı mikroorganizmalardır ve canlı mikroorganizmaların çoğalmasını sağlayan besin ögeleri olan prebiyotikler iile karıştırılmamalıdır. En sık tükettiğimiz probiyotik besin ise yoğurttur, onun dışında bazı besinlere ilave edilebilirler veya supleman olarak da temin edilebilinir.Faydaları ise sayısız diyebiliriz. Hatta bu faydaların arasında zayıflamak da yer alıyor.

 

 

Probiyotiklerin faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 

*Günde 2 porsiyon probiyotik besin tüketimi ile kötü kolesterol seviyesi düşmektedir. *Barsaklardan toksik maddelerin kana karışmasını önler. *Sindirim sistemini çalıştırır, özellikle kolon kanseri riskini minimuma indirir. *İnsan yaşam ömrünü uzatır. *Uyku öncesi tüketildiğinde rahatlatır, iyi bir uyku uyumanızı sağlar. *Tükettiğiniz besinlerin sindiriminde ve enerjiye dönüşümünde rol alırlar, dolayısıyla zayıflamaya yardımcıdırlar. *Bağışıklık sistemini güçlendirir.

*Barsaklarda zararlı bakterilerin oluşumunu önler. *Sinir sistemini onararak depresyondan korur.

*Metabolizmayı düzenler.

*Antibiyotik kullanıldığında oluşabilen ishalin önlenmesinde etkilidir.

Şeker hastalığında kan şekerini düzenler.

*İltihabi hastalıkların oluşumunu önler. *Alerjik hastalıkların oluşumunu önler, oluşumunda tedaviyi hızlandırır. *Böbrek taşlarının oluşumunu önler. *Kabızlık sorununda faydalıdır. *Mide hassasiyeti olanlar, onikiparmak barsağı ülseri olanlar biraz daha dikkatli tüketmelidirler.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.