Kuru Cilt

Kuru Cilt

Kuru cilt tipine mi sahipsiniz? Kuru cilt tipi diğer cilt tiplerine göre daha kuru ve çabuk yıpranmaya meyilli cilt tipidir. Cilt kuruluğunu gidermeniz için belirli bakım önerileri.

Kuru cilt, özellikle yaşlıca kişilerde görülen yaygın bir sorundur. Özellikle kışın rahatsız edicidir. Kışın içerideki ısıtılmış havanın ve dışarıdaki soğuk havanın nemi azdır.

Belirtiler

  • Kaşınan, pul pul cilt.

Belirtiler ciltten doğal nemin ve yağın kaybedilmesinin sonucudur. Cilt çatlayabilir. Tahriş olmuş yuvarlak cilt bölümleri oluşabilir. En çok etkilenen yerler bacaklar alt ve kolların üst kısımları, gövdenin yanları ve uyluk bölgesidir.

Tedavi

Buna yol açan kuruluğu azaltmak için kışın banyo alışkanlığınızı değiştirin. Ilık suda kısa süreli banyolar alın, sabunu yalnız koltuk altlarına, yüzünüze, genital ve anal bölgelere kullanın. Bir de el ve ayakları sabunlayın. Yavaşça kurulanın. Banyodan sonra nemli cilde koruyucu bir kaplama sağlamak için hemen banyo yağı sürün.

Banyolarınızı seyrekleştirin ve her gün cildinizi nemlendirin. Banyoda sabun kullanımını sınırlandırır ve belirtildiği gibi yağ kullanırsanız banyo yapmanın bir mahsuru yoktur. Ayrıca, kışın nemlendirici kullanın.

Eğer belirtiler geçmiyorsa cildinize bir reçetesiz hidrokortizonlu krem sürün (kortikesteroid). Ağır ve kaşıntılı döküntü için doktorunuz cildinizi yağlayıp kaşıntıyı azaltmak üzere daha güçlü bir kortikorsoid verebilir. Geçmeyen genel bir kaşıntınız varsa doktora danışın. Bu başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.