Beta Glukanın Bağışıklık Sistemine Etkileri

Beta Glukanın Bağışıklık Sistemine Etkileri

Tüm iç organlar ve sistemler üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan, biyolojik olarak aktif maddeleri ifade eder.

Beta Glukan, bazı mantarların, tahılların ve mikroorganizmaların hücrelerinden elde edilir. Bileşiğin kimyasal ve fiziksel özellikleri, kaynağın doğasına bağlı olarak farklılık gösterir. Tıp için en büyük biyolojik değer, mantarlardan elde edilen beta glukandır. Hücre duvarlarında, kitin glukan kompleksinde bulunur. Bu polisakkarit vücutta ancak belirli bir sıcaklıkta etanol ile işlendikten sonra emilir. Ekstraksiyonun bir sonucu olarak, immün sistemi uyarıcı, antitümör ve radyoprotektif özelliklere sahip, kolayca sindirilebilir bir beta glukan izomeri oluşur. Buna dayalı preparatlar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Beta kümeleri, antitümör, immün sistemi uyarıcı, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiparazitik, antioksidan ve radyoprotektif özelliklere sahiptir.

Beta Glukanın En Yaygın Bilinen Faydaları

Beta Glukan, güçlü ve zararsız bir bağışıklık aktivatörüdür. Bağışıklık tepkilerini harekete geçirir, bağışıklık hücrelerinin olgunlaşma oranını artırır, aktivitelerini değiştirir ve yaşam sürelerini önemli ölçüde uzatır. Makrofajların zarlarında, Beta Glukanın bağlanması için reseptörler sağlanmıştır. Bir polisakkarit bir hücreye bağlandığında aktive olur, patojenleri tanımlar ve onları vücuttan uzaklaştırır. Aşırı güçlü bir bağışıklık tepkisine neden olabilen, otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasıyla dolu diğer immünomodülatör ilaçların aksine, beta glukan bağışıklığı uyarır, ancak aşırı aktif immün tepkilere yol açmaz.

Beta Glukan en fazla bilinen diğer faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir;

  • Serbest radikallerin nötralizasyonu
  • Doku rejenerasyonunun hızlanması
  • Cilt durumunu iyileştirmek
  • Kolesterol seviyelerini düşürmek
  • Prebiyotik etki
  • Peristaltizmin iyileştirilmesi
  • Metabolizmanın hızlanması
  • Kan şekeri seviyelerini düşürmek

Beta Glukan kolesterolü, gıdalardan arındırabilir böylece kan dolaşımına emilimini önler ve kan kolesterol seviyelerini düşürür. Sonuç olarak, kardiyovasküler sistem hastalıkları, koroner arter hastalığının gelişimi, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riski azalır.

Beta Glukan, çekum ve kolona girdiğinde yavaş yavaş polisakkaritlere dönüştürülür ve bu da kalın bağırsağın mikroflorası için bir besin ortamı görevi görür. Ayrıca lif, gıdanın sindirim sistemindeki hareketini hızlandırarak sindirim sürecini iyileştirir. Sonuç olarak, gastrointestinal sistemin fonksiyonel durumu iyileşir ve bağırsak mikroflorası normalleşir.

Yulaf Beta Glukan

Yulaf beta glukanı şeker hastaları için vazgeçilmezdir. Kan şekerinin düzenleyicisi olarak görev yapar. Yemekten sonra büyümesini yavaşlatır ve sonraki düşüşü engeller. Gerçek şu ki, lifteki beta glukan, yiyeceklerin sindirimi sırasında, içeriğin (yenen yiyeceklerin) viskozitesinin artması ve dolayısıyla sindirim süreci, karbonhidratların adsorpsiyonu glikozun kana girişi yavaşlaması nedeniyle bir tür jel oluşturmasıdır. Sonuç olarak, kan şekeri ve insülin salınımında dramatik bir artış olmaz, bu da insüline bağlı kronik rahatsızlıkların gelişme riskinin de azaldığı anlamına gelir.

Kozmetolojide, cilt ve saçın durumunu iyileştirmek için beta glukanlar kullanılır. Yulaf beta glukan, gençleştirici bir etki oluşturur ve cildin yaşlanmasını önler, ciltte bulunan fibroblastları harekete geçirerek kolajen üretimini uyararak uzun süreli kırışıklık azaltma etkisi sağlar. Bu sayede kırışıklık ve yıpranmanın da önüne geçmiş olur. Bu durum, yaşlanmanın önüne geçerek daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Beta glukan, cilde optimum hidrasyon sağlar ve saç şaftındaki nemi tutar. Yulaftaki yüksek iz element içeriği, çözünür ve çözünmeyen lif, vücudunuz için birçok hastalığa karşı mükemmel koruma sağlayacaktır. Bu nedenle yulafın, sağlık ve güzelliğin asırlık sırlarını saklayan asil bir ürün olduğunu inkar etmek imkansızdır. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...