Cilt Güzelleştiren Besinler

Cilt Güzelleştiren Besinler

Araştırmalar bazı besin maddelerinin cilt üzerinde yapılandırıcı, kırışıklık giderici veya oluşumunu önleyici etkileri olduğunu gözler önüne seriyor.

Yıllardır süren kapsamlı araştırmalar bazı besin maddelerinin cilt üzerinde yapılandırıcı, kırışıklık giderici veya oluşumunu önleyici etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. İşte yedikçe cildinizi güzelleştirecek sihirli besin maddeleri...

Domates

Domates ve domates suyu cilt sağlığınız için önemli ve çok güçlü bir antioksidan olan likopenin birincil kaynağıdır. Cilt kırışıklıkları ve özellikle kuru cilt üzerinde iyileştirici etkisi çok güçlüdür.

Ceviz

Balık ve balık yağı gibi ceviz de omega-3’ün en güçlü kaynaklarından biridir. Yağ asidi içeriği sayesinde cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kırmızı Biber

Bir tanesi sadece 30 kalori ihtiva eden, içinde günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılayabilecek kadar C vitamini bulunan, çiğ ya da pişmiş olarak alabileceğiniz bu sebze aynı zamanda B6 vitamini kaynağı. İçindeki karoten cildinize giden kan miktarını artırıyor ve kırışıklıkları yok ediyor, cildinizi parlak bir hale getirirken aynı zamanda da akneyle savaşıyor.

Bitter Çikolata

Ciltteki kan akışını düzenlemeye yardımcı etkiye sahiptir. İçindeki flavonoidler ve antioksidan maddelerle cildinizin dostu ve güneş hasarına karşı koruyucu özelliği var. Ayrıca kakao, atar damarları genişleterek cildinize giden kan miktarını artırıyor ve cildiniz daha sağlıklı hale geliyor.

Yumurta

Bulabileceğiniz en iyi protein kaynağıdır. Güzelliğiniz için çok önemli olan biotin ve B12 vitaminlerini de içerir. Cilt sağlığı için çok önemli olan çinkodan da zengindir.

Hindistan Cevizi Yağı

Doymuş yağ asidi deposu, antibakteriyel ve antiviral özellikler taşıyan enfeksiyon, akne ve virüslerle savaşan bir besin maddesi. İçinde bulunan esansiyel yağ esitleri ve vitamin E sayesinde deriyi nemli, yumuşak ve kırışıklıklardan arınmış bir hale getiriyor. Vücuda nemlendirici krem gibi uygulanan çiğ hindistan cevizi yağı tiroid bezi için de faydalı.

Yeşil Çay

Sıcak tüketildiğinde ortama salınan anti oksidan özellikteki kateşinler sayesinde kanseri önlemekte ve anti enflamatuar etki görülmekte. Aynı zamanda tansiyonu düşürücü, gevşetici ve stresi önleyici etkisi de var.

Ispanak

Demir, folat, klorofil, E vitamini, magnezyum, A vitamini, sebze proteini ve vitamin C içeren müthiş bir besin, içinde adeta yok, yok. Antioksidanlardan zengin olan bu besin, deri problemleriyle savaşırken içindeki A, C, E vitaminleriyle cildinizi adeta içten dışa temizler.

Kereviz

İçindeki K vitamini sayesinde kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını daha sağlıklı kılar. Stresle savaşan bu sebze, akne oluşumunu, migren ve hatta kanser oluşumunu azaltabiliyor. İçindeki sodyum, potasyum ve su, deriyi nemli tutar, kurumasını engeller, kırışıklık oluşumunu önler. Kalorisi de çok düşüktür.

Havuç

İçeriğindeki A vitamini, cildin dış katmanlarında aşırı hücre oluşumunu ve birikimini engeller. Bu ölü hücrelerin temizlenmesi ve azaltılması da, akne oluşumunu ve ciltteki porların kapanmasını önler. A vitamini ayrıca cilt kanserini önlüyor, yani doğal anti kanserojen. Her gün 1 havuç yemek hem çok sağlıklı bir atıştırmalık hem de cildiniz içim mükemmel bir seçim olacak.

Ayçiçeği, Kabak, Keten Tohumları

Cildiniz için çok önemli tohumlar. Bunlar derideki kırışıklık ve aknelerle savaşan en önemli besinlerden. Kabak ve ayçiçeği selenyum, E vitamini, magnezyum ve protein açısından çok zengin. Selenyum ve proteinler kırışıklıkları azaltırken E vitamini deriyi nemli tutar, besler, magnezyum stresi alır. Bu tohumları salata, yoğurt yerken üzerlerine serperek hem lezzet arttırmak hem de cildinize güzellik katmak için kullanabilirsiniz.

Somon

Endişe, stres ve depresyonla savaşan bir mucize yiyecek. İçinde bol miktarda bulunan vitamin D, beyin, kalp, kemik sağlığı için önemli ve kolon kanserinden koruyor. Somon içindeki zengin omega-3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonla, cilt kırışıklıkları ve aknelerle savaşan önemli bir yapıtaşı; ayrıca deriyi içeriden dışarıya nemlendiren güçlendiren, sağlıklı hale getiren güçlü bir nemlendirici etkiye sahip. Bunun yanı sıra somon, saçlı deriyi hidrate ediyor yani su tutmasını sağlıyor, kırılmaları önlüyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...