Çocukları Güneş Işınlarının Zararlarından Korumanın Yolları

Çocukları Güneş Işınlarının Zararlarından Korumanın Yolları

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya ÇARDAK çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN 

Havaların ısınmasıyla çocuklar evde durmak yerine dışarıda vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Açık havanın fiziksel ve ruhsal açıdan yararlı olduğu biliniyor ancak  özellikle yaz mevsiminde çocuklar için birçok tehlikenin de kapısını aralıyor. Çocukların nasıl ki dışarıdaki tehlikelerden korunması için elimizden geleni yapıyorsak güneşin zararlı etkilerinden korumak için de önlemler almalıyız.

 

   Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak güneşin çocuklar üzerindeki zararlı etkileri ve korunma yolları hakkında şu açıklamalara yer verdi:

İnce giysi ve şapka giydirin

Yaz aylarında çocuklara pamuklu, ince giysiler giydirilmelidir. Terleme ihtimalleri yüksek olduğu için sık üst değişimi yapılmalıdır. Gün içinde ısı değişimlerinden etkilenmemesi için ince pamuklu kumaşlardan kat kat giydirilip, gün içinde hava ısındıkça katlar eksiltilmelidir. 1 yaş altındaki bebekler, özellikle baş bölgesinden çok terleyebilir. Bunun için üşür korkusuyla kalın şapkalar kullanılmamalıdır. Sadece rüzgârı engelleyen pamuklu şapkalar tercih edilmelidir. Bebek giysilerinde sentetik, terleten kumaşlar tercih edilmemelidir.

Araç içerisinde uzun süre bırakmayın 

Giysiler kadar bebek arabası ve oto koltuk kumaşlarının da terletebileceği unutulmamalıdır. Özellikle araç içinde güneş vurduğu zaman, oto koltuğundaki çocuğun üstü pamuklu, ince bile olsa çok terleyebilir. Çocuklar, güneşin vurduğu araç içinde uzun süre bırakılmamalıdır. Dışarıda ısı 30 derece iken pencereleri kapalı ve güneş vuran bir araç içinde ısı 40 derecelere kadar artar. Özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Güneş çarpmasında bol su içirin

Çocukların yaz aylarında uzun süre güneş altında kalması sonucunda güneş çarpmaları görülebilir. Bu durumda çocuklarda ateş yüksekliği ve halsizlik ortaya çıkabilir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar. Çocuğa su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse de doktora danışılarak ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir.

Anne sütü alan bebeklere su vermeyin

Yaz mevsiminde çocukların da sıvı ihtiyacı artar. 18 ay altındaki bebeklerde yaz döneminde anne sütüne devam edilmesi önemlidir. 0-6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklere, 6. aydan sonra ek gıdalar verilebilir. Anne sütü, ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar verilmeye devam edilmelidir. Sıcak havalarda su içmek istemeyen bebekler eğer anne sütü alıyorlarsa sıvı ihtiyaçlarını karşılanmış olurlar. Yaz dönemi ishal ve benzeri enfeksiyonların da arttığı dönemdir. Anne sütü alan bebeklerin daha az ishal olduğu ve olsa bile ishallerinin daha kısa sürdüğü bilinmektedir.

Vitamin takviyesi yerine taze meyve yedirin

Yaz dönemi taze meyve ve sebzelerin daha kolay ulaşıldığı bir mevsimdir. Çocukların bu dönemde bol meyve ve sebze tüketmesi önemlidir. Düzenli meyve ve sebze tüketen çocukların yaz döneminde vitamin şuruplarını içmelerine gerek yoktur. Yaz aylarında vücudun ihtiyacı olan D Vitamini de güneşten alınmaktadır. Bu sebeple yaz aylarında doğal sebze ve meyvelerden bol bol faydalanılmalıdır.

1 yaş altı bebeklere 50 faktör koruyucu sürün

Güneşin çok dik gelmediği öğle saatleri haricinde çocukların güneşten yararlanması gerekir. Yani öğle saatlerinde çocukların güneş altında bulunmaması gerekir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında güneşin zararlı etkileri maksimum düzeye çıkacağı için güneşe çıkmadan önce çocuklara güneş koruyucu kremler sürülmelidir. Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklarda ve 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremler kullanılabilir. Ten rengi koyu olan esmer çocuklarda 30 faktörlü güneş kremi yeterlidir. Güneş kremi seçerken mineral filtre içermesi ve alerji yapmayacak özellikte olmasına; yani hipoalerjenik olmasına dikkat edilmelidir. Güneş kremleri kuru cilde, güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce sürülmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.