Ramazan\'da Reflüye DİKKAT!!

Ramazan\'da Reflüye DİKKAT!!

Ramazan ayında beslenme düzeni tamamen değişir. Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi ise beslenmeyi daha da farklı etkiliyor. İftar ve sahurda bilinçsizce fazla beslenme çeşitli mide sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle reflü hastalarını Ramazan boyunca dikkatli olmaları konusunda uyaran Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Nas, “ Reflü hastaları sıcak yaz günlerinde bilinçli beslenerek sağlıklı bir oruç dönemi geçirebilirler. Sahurda az tuzlu peynir yiyin, kefir için, orucu ballı ılık su ile açın” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Nas, reflü hastalarına şu önerilerde bulunuyor:

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Nas reflü hastaları için Ramazana özel bazı önerilerde bulundu. İşte dikkat edilmesi gerekenler:

·         REFLÜYE ve MİDE HASTALIKLARINA KARŞI ORUCU BALLI ILIK SU İLE AÇIN

·         SAHURDAN VE İFTARDAN SONRA HEMEN UYUMAYIN

·         İFTARDA ACI VE BAHARAT TÜKETMEYİN.  ÜLSER NEDENİDİR.

Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Nas ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

 “ Reflü hastaları sıcak yaz günlerinde bilinçli beslenerek sağlıklı bir oruç dönemi geçirebilirler. Sahurda az tuzlu peynir yiyin, kefir için, orucu ballı ılık su ile açın” Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Nas, reflü hastalarına şu önerilerde bulunuyor:

·         Reflü, midedeki asit ve gıdaların yemek borusuna geri gelmesine bağlı olarak tahrişe ve göğüs arkasında yanma sonucu oluşan bir hastalıktır. Ramazan boyunca da uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda fazla ve hızlı yemek yenmesi mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Özellikle aşırı yemek yeme, yağlı, baharatlı, acılı gıdaların ve kızartmaların tüketilmesi reflüyü tetikleyen ve şiddetlendiren faktörlerin başında gelir.  İftar yemeğinde bu belirtilenlerden ve fazla çay kahve tüketiminden kaçınmak, reflü olasılığını azaltacaktır. İftarda kesinlikle yemek hızlıca tüketilmemelidir. Besinleri çiğneme zamanı arttırılmalıdır. İftara çorbayla başlanılıp, iftar sofralarında mutlaka pişmiş ve çiğ sebzelere yer verilmelidir.


ORUCU BALLI ILIK SU İLE AÇIN 

  İftar sofrasında bütün gün aç kalan mideyi yemeğe yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Orucumuz  bir bardak su, bir hurma ya da bir bardak ballı ılık su ile açılırsa hem vücudun şeker düzeyi dengelenmiş olur hem de midedeki asit oranı dengelenerek olası  mide rahatsızlıklarının önüne geçilebilir. Oruç açıldıktan sonra yemeğe salçasız ve baharatsız sebze ya da mercimek çorbası ile başlanmalıdır. Ardından yeşillik veya pişmiş sebze tercih edilirse tansiyon, mide krampları gibi sorunlar da yaşanmamış olur.

 İFTARDA ACI VE BAHARAT ÜLSER YAPAR

·         Ana yemekte aşırı kızartmalar, şeker yükleyici ve mideyi rahatsız eden gıdalardan uzak durulmalıdır. Acı baharatlı,  ekşi yiyecekler bunların başında gelir. İftarda ızgara et veya balık, sebze ve salata gibi besinler tüketilebilir. Ramazan boyunca kafein ve asitli içeceklerden uzak durmaya daha da özen gösterilmeli. Bu tür içecekler mide asidini artırarak ağrı ve yanma şikâyetlerine neden olur. Bunun yanı sıra bol şerbetli ağrı tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

SAHURDA CEVİZ BADEM ENERJİ VERİR

·         Aynı şekilde sahurda da ağır ve yağlı yemeklerden uzak durulmalı. Kahvaltı tarzı beslenme programı oluşturulmalı. Ancak tokluk hissi vermesi,   metabolizma hızının azalmaması ve kas kayıplarına yol açmamak içinde proteinler yeterli ve doğru seçilmelidir. Bu nedenle laktozsuz süt, probiyotik yoğurt veya kefir tercih edilmeli. Az tuzlu peynir çeşitleri ile yumurta, tokluk hissi veren ve oruç boyunca enerjinin düşmemesini sağlayan ceviz, badem, kayısı ve fındık gibi kuruyemişler tüketilebilir. Barsak sorunlarının yaşanmaması ve vücudun ihtiyacı olan vitamini almak için ise pişmiş veya çiğ domates,  maydanoz,  kabuğu soyulmuş pişmiş biber ve kuru veya yaş meyve mutlaka sahur sofrasında olmalıdır. 

 YEMEK YİYİP UYUMAK REFLÜYÜ TETİKLER

İftar ve sahurda yapılan en önemli hatalardan biri  yemek yedikten hemen sonra yatıp  uzanmak. Bu durum hem iftar hem de sahur sonrasında sıkıntı oluşturabilir. Bol miktarda yiyecek tükettikten sonra, mide bunları sindirmeye çalışırken, yatar pozisyona geçmek, reflüyü tetikler. Yatağa girerken midenin olabildiğince boş olmalıdır. Yemekten en az üç saat sonra yatılmalıdır.

 

Reflü hastaları için örnek Ramazan Menüsü

Sahur:

Açık ve ılık çay

2 dilim az yağlı az tuzlu beyaz peynir veya 3 yemek kaşığı lor peyniri

2-3 dilim tam tahıllı veya beyaz ekmek

1  haşlanmış yumurta

10 tane çiğ fındık, 4 kuru kayısı veya 4 kuru erik

yemeğe başlamadan önce ve sonra ılık su. 

İftar:

1 bardak ılık su

1 kepçe baharatsız acısız gaz yapıcı etkisi olmayan ılık çorba ( şehriye- mantar-kabak yayla çorbası gibi)

6-7 kaşık kıymalı sebze yemeği

 Veya haşlama, ızgara veya az yağlı dana eti

tavuk  tercih edilecekse 2 avuç kadar ızgara kadar tavuk

2 dilim peynir

1-2 dilim pide

1 kase şekersiz komposto (1 bardak kefir ya da 1 kase probiyotik yogurt)

2 saat sonra: Gaz yapmayan meyvelerden 2 porsiyon ( kayısı-şeftali-nektarin-tatlı erik-muz gibi)

veya

1 küçük kase sütlü tatlı veya 1 dilim güllaç 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.