Vücuttaki Benlere Dikkat

Vücuttaki Benlere Dikkat

Bronz tenin popülerliği, bilinçsiz güneşlenme, solaryum ve ortalama yaşın yükselmesi gibi nedenlerle her yıl cilt kanserine yakalanan insan sayısı artıyor.

Benlerinizi Kontrol Ettirin, Cilt Kanserinden Korunun!

Bronz tenin popülerliği, bilinçsiz güneşlenme, solaryum ve ortalama yaşın yükselmesi gibi nedenlerle her yıl cilt kanserine yakalanan insan sayısı artıyor. Erken tanı ve tedavinin yanı sıra koruyucu cerrahi girişimle cilt kanserinden korunmak mümkün!

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, deri (saçlı ve kıllı bölgeler dahil) üzerinde iyileşmeyen veya iyileşmiş gibi görünüp tekrar açılan her türlü yaranın ve genişleme gösteren her lekenin, aksi ispat edilinceye kadar cilt kanseri olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Görülme sıklığı ve biyolojik davranış farklılıkları göz önüne alınarak cilt kanserleri malign melanom ve melanom dışı cilt kanserleri olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Kurul, ileri yaşlarda ve erkeklerde daha sık görülen melanom dışı cilt kanserinin hayatı tehdit edici nitelikte olmadığını söylüyor. Deride doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan benler üzerinde gelişen malign melanom ise teşhiste geç kalındığında hayatı tehdit edebiliyor.

Cildin iyi huylu lezyonları çoğunlukla düzgün kenarlı, üniform renkte, simetrik lezyonlardır. Deride var olan veya sonradan gelişen bir oluşumda büyüme, genişleme, kabarıklıkta artma, kanama, mevcut yaranın derinleşmesi, renk değişikliği gibi bulgular melanom dışı deri kanserinin belirtisi olabilir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, cilt kanserlerinin kesin tanısının problemli deri bölgesinden alınan parçanın patoloji laboratuvarında incelenmesi ile konulduğunu belirtiyor ve ekliyor: Dudak, gözkapağı (özellikle göz/burun bileşkesi), burun, kulak, el üstü ve parmaklarda yer alan cilt kanserinde ve iyileşmeyen kronik yara üzerinde ortaya çıkan cilt kanserlerinde erken tanı ve tedavi önemli. Çünkü bu bölgelerde ve kronik yara zemininde gelişen cilt kanseri daha saldırgan seyredebilir; gecikmiş tedavi estetik ve fonksiyonel kayıplarla sonuçlanabilir.

Benler Ne Zaman Tehlikeli?

Vücuda renk veren pigment hücrelerin yoğun olmasıyla oluşan benler; büyüme, kabuklanma, kanama, kaşıntı gibi belirtiler gösteriyor; renginde koyulaşma- açılma ve yüzeyinde bir takım düzensizlikler söz konusu ise bu benlerden şüphelenmek lazım.

Bu kurala göre asimetrik, sınırları düzensiz olan veya düzensizleşmiş, renginde değişim ve çapında büyüme olan lezyonlar, melanom açısından uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Gerek görülür ise cerrahi girişim ile benin çıkarılması (koruyucu cerrahi) melanom riskini ortadan kaldırıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...