Ramazan'da Ağız ve Diş Sağlığına Dikkat!

Ramazan'da Ağız ve Diş Sağlığına Dikkat!

Ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Sahurda yemeğin ardından fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler, iftara kadar geçen sürede üremeye geçiyor.

Genel sağlığı önemli ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığı, Ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Sahurda yemeğin ardından fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler, iftara kadar geçen sürede üremeye geçiyor. Ağız kokusu ve diş çürüklerine neden olan bu durumu önleme ve Ramazan'da diş sağlığını koruma yollarını Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu anlattı.

İftar ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini hatırlatan Diş Hekimi Kışlaoğlu, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça yardımıyla iyice temizlenmesi gerektiğini belirtti. Yemek sonrası ağızda asit oranının arttığını ve bakterilerin kolayca çoğaldığını vurgulayan Kışlaoğlu, özellikle Ramazan ayında ağız antiseptiği veya gargara kullanılması, bunlar yoksa bile tuzlu suyla gargara yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Oruçluyken de Dişlerinizi Fırçalayabilirsiniz

Dr. Kışlaoğlu, diş macununu yutmamak kaydıyla oruçluyken diş fırçalamanın problem olmadığının din adamları tarafından da birçok kez vurgulandığını söyledi.

Oruçluyken Ağız Kokusunu Nasıl Önleriz?

Ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerinden kaynaklanmadığına dikkat çeken Kışlaoğlu, diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve yemek borusu rahatsızlıklarının da kötü kokulara neden olabileceğini belirtti. Kışlaoğlu, doğru uygulanan ağız bakımı ile kötü kokulardan kurtulabileceğimizi vurguladı.

Ramazan'da Diş Çürüklerine Dikkat!

Oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısının az seviyede olduğunu hatırlatan Kışlaoğlu, iftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin ağızda kolayca ürediğini, bunun da ağızda asitlenmeye yol açarak diş çürüklerine neden olduğunu vurguladı.

Oruçluyken Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

Diş Hekimi Kışlaoğlu, anestezi uygulanmadan yapılabilen işlemlerin oruç bozmadığını, kişinin ağzını temizlemek için kullandığı suyu yutmadığı müddetçe bir sorun yaşanmayacağını belirterek sözlerini tamamladı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...