Çocuklara Kahve İçirilir Mi?

Çocuklara Kahve İçirilir Mi?

Şekere karşı savaş açan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay şekerin çocuklara oldukça zararlı olduğunu belirtti.

Çocuklara Kahve İçirin

Karatay ilginç bir açıklamada bunundu: "Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, kahve onu düzeltir, cin gibi yapar" dedi. Bursa 13'üncü Kitap Fuan'nda imza günü etkinliğine katılan Karatay yaptığı açıklamada, çocukların sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmesinin çok önemli olduğunu, paketlenmiş suni yiyecekleri asla tüketmemeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye'de zeytin, zeytinyağı, fındık ve fıstığın bol olduğunu anlatan Karatay, "Çocukları bunlara alıştırmamız lazım. Şansıyla doğal köy yumurtası, yağıyla doğal kuzu eti vermeleri lazım. Çocuklara paça vermek de çok önemli. Büyüme çağındaki çocukların köy tereyağı yemesi de çok önemli. Bunların içinde çocukların büyüme çağında çok ihtiyaçları olan kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega-3 ve bütün yağlar bulunuyor. Bu yağlar ve çocukların büyüme çağında ihtiyacı olan A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği zaman çocuklar cin gibi oluyor diye konuştu. Karatay çocuklara bolca fındık ve fıstık yemelerini tavsiye etti. Bu yiyeceklerin kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özelliği bulunduğuna değinen Karatay, "Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır" ifadesini kullandı. Büyüme çağındaki çocuklara özellikle doğal karbonhidrat bulunduran yiyecekler öneren Karatay, kuru baklagillerin doğal karbonhidrat içer eliği bilgisini verdi. Karatay, "Çocukların mutlaka kuru fasulye, mercimek, börülce yemesi lazım. Yalnız kuru fasulye, pilav üstü olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Kantinlerde Daha Sağlıklı Ürünler Satılmalı

Okul kantinlerinde satılan hazır yiyeceklerin çocuklara büyük zarar verdiğini söyleyen Karatay  "Kantinlerde doğal, günlük süt sebze ve meyveler bulunabilir. Sağlıklı, doğal süt, fındık fıstık da sunulabilir. Anneler, okula giderken çocuklarının ceplerine,  çantalarına fındık, fıstık, ayran, ev yapımı yoğurt koysun. Çocuklar ev yoğurdunun içine ceviz koyup kaşıklasın. Kantinler de pakete girmiş yiyecek bulunmasın. Ceviz, omega-3, D vitamini çok önemli, beyni geliştirmek için. Roma İmparatorluğa zamanında ruh hastalarına ceviz yediriliyordu, beyinlerini geliştirmesi için." Canan Karatay, saatlerce bilgisayar başında çalışmanın beyinleri dumura uğrattığını ifade ederek, çocukların hareket etmesi gerektiğini anlattı. Öğrencilere şeker yemelerini hiçbir zaman önermediğine dikkati çeken Karatay, "Şeker beynin gıdasıdır" denildiğini ancak şeker ve tatlıların geçici bir süre enerji ve mutluluk sağladığını, beyne gıda vermediğini dile getirdi.

Annelerinde bu konuda hassas davranması gerektiğine değinen Karatay çocuklarımızın sağlıklı büyümesi son derece önemlidir. Kahvede düşünülenin aksine çocukların da içebileceği bir içecektir. Dedi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...