Hamile ve Emzirenler Tuz kaybına Dikkat!

Hamile ve Emzirenler Tuz kaybına Dikkat!

Sıcak yaz aylarında vücudun su ve mineral dengesinin bozulması ciddi sorunlara yol açar. Terlemeyle birlikte, normalin üzerinde su ve tuz kaybı yaşanır.

Sıcak yaz aylarında vücudun su ve mineral dengesinin bozulması ciddi sorunlara yol açar. Terlemeyle birlikte, normalin üzerinde su ve tuz kaybı yaşanır. Uzmanlar, hamile ve emziren kadınların bu konuda daha hassas olması gerektiğini ifade ediyor. Yaşanan tuz kaybı bebeğin normal büyümesinde ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynayan iyot eksikliğini sebep oluyor. 

İyot Neden Önemli

İyot, beyin ve sinir sisteminin normal büyüme ve gelişmesi, vücut ısısı ve enerjisinin devamı için gerekli olan tiroit hormonlarının önemli bir bileşenidir. Hamilelerde iyot eksikliği erken doğuma, düşüklere ve bebeğin zekâ gelişiminde olumsuzluklara sebebiyet verir.

Estuz Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Özdemir,  vücudumuzun yüzde 75’inin su ve tuzdan oluştuğunu ve tuzun vücudumuzun dinamosu olduğunu söylüyor. Dengeli tuz kullanımına dikkat çeken Özdemir, “Hamile kadınlar için iyot kullanımı çok önemli. Gebelik döneminde iyotlu tuz kullanılması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Vücudun iyot ihtiyacını alabileceği en basit madde tuz. İyotlu tuz kullanılmadığı takdirde sonuçlarını çok ciddi bedellerle ödüyoruz. İyot eksikliği ölü doğum, cücelik, zeka geriliği, düşük oluşmasına neden oluyor” açıklamasında bulundu.

İyotlu Tuz Kullanımı Artıyor

Bebek ve çocuklarda büyüme, gelişme, öğrenme ve zeka geriliği, gebelerde düşük ve ölü doğum riski gibi sorunlara yol açan iyot yetersizliğinin ortadan kaldırılması için alınan önlemlerin işe yaradığı görülüyor.  

Türkiye genelinde yüzde 85'e kadar çıkan iyotlu tuz kullanımı, kentlerde yüzde 90, kırsalda ise yüzde 70 düzeyinde. Batı ve kuzeyde iyotlu tuz kullanımı artarken doğuya doğru gidildikçe oranlar düşüyor.

Sağlık Bakanlığı, ülkede önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliğine bağlı hastalıklar ve bu hastalıkların yol açtığı sağlık problemlerinin önlenmesi amacıyla uzun süredir "İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı" yürütüyor.

Bu çalışmalar doğrultusunda hamile ve emziren annelerin daha dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar çocuk sağlığının anne karnında başladığına dikkat çekerek, iyot eksikliğine de dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Yaz sıcaklarının terleme sonucu vücutta normalden fazla tuz kaybına sebep olduğunu belirten uzmanlar annelerin önlem alması gerektiğini belirtiyorlar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...