Okul Çağındaki Çocuklarda Göz Taraması Önemi

Okul Çağındaki Çocuklarda Göz Taraması Önemi

Çocuklarda göz bozuklukları erken yaşlarda ve doğru zamanda teşhis edildiğinde, göz sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyor.

Kreş ve anaokulu öğrencisi çocukların da diğer öğrenciler gibi, okula başlamadan önce göz kontrollerinin yapılması gerekiyor. Çocuğun yaşadığı göz sorunlarının tespiti konusunda anne babalara önemli görevler düştüğünü, çocukların bu anlamda iyi gözlemlenmesi gerektiğini ifade eden Emsey Hospital’dan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Bilge, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Çocuklarda Göz Bozukluğu Nasıl Fark Edilir?

Okul öncesi çağdaki çocuklarda göz bozukluklarını fark etmek her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü 2-3 yaşlarındaki çocuklar, yetişkinler gibi gözleriyle ilgili şikayetlerini keşfedecek ve anlatacak olgunlukta değildir. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocukların bir sorunu yok gibi görünse de, göz muayenesi önlem amaçlı olarak mutlaka yaptırılmalıdır. Bu muayenede, çocuğun gözünde tembellik yapabilecek düzeyde gözlük numarası olup olmadığının öğrenilmesi amaçlanır. Yüksek numara tespit edilirse, çocuğa erkenden gözlük verilmesi sağlanarak göz rahatlatılır.

TV ve Bilgisayara Yakından Bakmak, Yakından Kitap Okumak Çocuklarda Göz Bozukluğuna Neden Olur mu?

TV ve bilgisayara yakından bakmak, yakın mesafeden kitap okumak gibi aktiviteler gözlerde yorulmaya neden olabilir, ancak gözde kalıcı bir bozukluk yapması söz konusu değildir. O nedenle, bu aktivitelerin doğrudan gözü bozduğu yönünde olumsuz ve kesin bir kanıya varmak doğru olmayacaktır.

Küçük Yaşlarda Gözlük Takma Fobisinden Kurtulmak İçin, Ne Gibi Tavsiyeler Verebilirsiniz?

Ailede veya yakın çevrede başka gözlük takan kişilerin olduğunun vurgulanması, gözlük takmasının neden gerektiğinin çocuğa anlatılması, çocuk okul çağında ise gözlükle derslerini daha iyi takip edebileceğinin söylenmesi, ergenlikte isterse kontakt lense geçebileceğinin ifade edilmesi, daha sonra da lazer teknolojileri ile gözlük numaralarının düzeltilebileceği bilgisinin verilmesi çocuğun gözlüğe itirazını oradan kaldırabilir.  Cazip renkte, kırılmayan, burnunu acıtmayan, sıkmayan gözlük modelleri çocuğun gözlükle uyumunu kolaylaştırır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...