Zayıflamak İstiyorsanız Şekersiz Bir Yaşam

Zayıflamak İstiyorsanız Şekersiz Bir Yaşam

Şekeri azaltma sebebiniz her ne olursa olsun, bunun gerçek bir savaş olduğunun ve hiç de kolay olmadığının farkındasınızdır.

Yağ ve şeker diyetçinin en büyük düşmanlarından. Eğer bunları azaltarak kilo vermek istiyorsanız, okuyun. Şekeri azaltma sebebiniz her ne olursa olsun, bunun gerçek bir savaş olduğunun ve hiç de kolay olmadığının farkındasınızdır. Tüm dolapları boşaltıp, çikolata ve benzeri hiçbir ürünü de almadığınızı varsayın. İmkansız görünüyor, değil mi? Ama aslında hiç de imkansız değil.

Hepimiz biliyoruz ki, incelmeye çalışan bir kişinin baş düşmanları yağ ve şekerdir. Tabii bunların tek zararı kilo aldırmaları değil. Diş çürümesinden, kalp hastalıklarına kadar pek çok illetin de sorumluları aynı zamanda.

Peki şekerden kurtulmaya karar verdiğimize göre, bizi şeker krizine sokmayacak ve isyana sürüklemeyecek bir şekilde şekeri nasıl azaltırız? Bu noktada anahtar kelimemiz devreye giriyor: Aşamalı olarak.

Kola ve türevleri tarzındaki gazlı sodalı içecekleri bırakıyoruz mesela. Eğer illa da sodalı bir şeyler içmek arzumuz varsa, o zaman soda ve meyve suyunu karıştırabiliriz. Mesela ben gerçek bir vişne-soda hastasıyım, tadı hiç fena değil. Tabii kullandığınız meyve suyunda eklenmiş şeker olmaması da önemli. Doğal meyve sularını tercih edin.

Fırın mamülleri ile dükkandan satın aldığınız kurabiye ve bisküvi tarzı besinlerden kaçının. Bunları illa yemek istiyorsanız, evde kendiniz yapın. Çünkü tarifte belirtilen miktarın tamamını bile kullansanız, inanın, dışarıdan aldığınıza oranla daha az şeker içerecektir.

Canınız tatlı çekince yapabileceğiniz bir iki şey de var: Mesela bu tatlı krizlerine öğünlerine tatlı sebzeler ekleyerek çare bulabilirsiniz. Kısık ateşte pişmiş, havuç ve soğan gibi kök sebzelerin lezzeti daha tatlı olacaktır ve nefis bir garnitür seçeneğidir. Nane ve fesleğen gibi lezzet veren otlarla, yemeğinizi daha da çekici hale getirebilirsiniz.

Yazın diyet dondurma seçeneklerinden faydalanabilirken, fırında ısıtıp, tarçınla süsleyeceğiniz elma ve armut harika birer kış tatlısıdır. Üstelik de eklenmiş şeker içermezler, yani her şey doğaldır.

Artık hemen her yerde bulabileceğiniz diyabetik ürünler de bir başka alternatif. Bunlar sayesinde reçelden bisküviye kadar pek çok farklı ürünü bulabilirsiniz. Ancak önerimiz bunları mümkün olduğunca az tüketmek. Nedeni de kullanılan şeker yerine geçen tatlandırıcılar. Bunlar kimyasal maddeler ve hala ne kadar yararlı oldukları tartışma konusu. Bu nedenle sık kullanmamakta fayda var.

Kurabiye kutunuzu kek ve kurabiyelerle dolduracağınıza daha geniş bir çanağa her çeşit meyve koyun. Böylece acıktığınızda bunları atıştırabilirsiniz.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...